Ursus czy Solaris? Kto dostarczy elektrobusy dla Sosnowca?

Latem zeszłego roku w Sosnowcu testowano elektrycznego Solarisa

W listopadzie ubiegłego roku, Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej ogłosiło przetarg na dostawę trzech sztuk fabrycznie nowych autobusów miejskich, niskopodłogowych, o napędzie elektrycznym. We wtorek poznaliśmy chętnych na realizację tego zamówienia. To firma Solaris Bus & Coach oraz konsorcjum Ursus Bus S.A. i Ursus S.A.


W Sosnowcu chcą by nowy autobus był napędzany wyłącznie silnikiem elektrycznym, umieszczonym w podwoziu i współpracującym za pośrednictwem wału napędowego z mostem napędowym lub silnikami elektrycznymi umieszczonymi bezpośrednio w piastach mostu napędowego. Zamontowany w pojeździe napęd elektryczny musi umożliwiać trakcję jazdy podobną do trakcji autobusu wyposażonego w klasyczny układ napędowy Diesla, tak, aby możliwa była zgodna z rozkładem jazdy obsługa linii komunikacyjnych, na których operatorem jest PKM Sosnowiec.

W postępowaniu przetargowym wpłynęły dwie oferty. Pierwszą z nich, droższą, złożyło konsorcjum dwóch firm: Ursus Bus S.A. i Ursus S.A, które za dostawę trzech nowych elektrobusów zażyczyło sobie 8,328 mln złotych brutto. Drugą, nieco tańszą ofertę złożył Solaris Bus & Coach, który za dostawę nowych pojazdów chce 8,081 mln złotych brutto.

Na realizację zamówienia, sosnowiecki przewoźnik zamierzał przeznaczyć 6,961 mln złotych brutto. Kryterium oceny ofert złożonych w postępowaniu stanowią cena – 80% i ocena techniczno-eksploatacyjna pojazdu – 20%. Jaką decyzję podejmą w stolicy Zagłębia? Przekonamy się niebawem.

Warto przypomnieć, że w zeszłym roku w Sosnowcu rozstrzygnięto przetarg na dostawę w sumie 78 nowych autobusów. Do stolicy Zagłębia trafi 35 hybrydowych Volvo (10 przegubowych 7900LAH i 25 sztuk 7900H), 19 Mercedesów Conecto G oraz 24 Nowe Urbino 12.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *