Kiedy darmowa komunikacja w Jastrzębiu?

MZK Jastrzębie rozpoczął procedury mające na celu wprowadzenie bezbiletowej komunikacji w Jastrzębiu-Zdroju. Do bezpłatnych przejazdów uprawnieni będą uczniowie i studenci mieszkający w granicach miasta. Koszt takiego przedsięwzięcia, jak wyliczył Zarząd Związku, to około 1 mln zł rocznie. Od maja 2015 r., kiedy wszedł w życie system elektronicznej obsługi pasażera , wydano blisko 2700 spersonalizowanych e-biletów okresowych, właśnie dla uczniów i studentów.


Władze Jastrzębia chcą, aby Związek jeszcze w styczniu tego roku wprowadził bezpłatną komunikację, jednak kierownictwo MZK twierdzi, że będzie to dopiero możliwe w pierwszym kwartale 2017 roku. Dlaczego cała procedura wprowadzania darmowej komunikacji trwa tak długo?

Wprowadzenie bezbiletowej komunikacji w Jastrzębiu wymusza opracowanie metody pozwalającej w sprawiedliwy sposób podzielić koszty pomiędzy gminy korzystające z bezbiletowej komunikacji i pozostałe samorządy, gdzie istnieje ciągle przychód ze sprzedaży biletów. Końcowym etapem będzie przygotowanie dokumentu, który będzie upoważniać ucznia czy studenta do korzystania z bezpłatnych przejazdów.

Równolegle z wprowadzaniem w życie darmowej komunikacji nastąpi zmiana rozkładu jazdy i ograniczenia kursów na większości linii. W ten sposób wpływy miasta do MZK mają być niższe o ok. 1 mln zł.

2 komentarze

  1. kolej chyba nie bo tory rozebrane jedynie opcja jest to ze można by było puscic składy torami JSK i do pawłowic a potem dalej na Katowice

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *