Gdy trzeba czekać na mrozie

Czasem oprócz tego, co najważniejsze, czyli punktualności pociągu na który czekamy, równie istotne jest to, w jakich warunkach przychodzi nam to czynić. Szczególnie teraz, w porze zimowej. Trzeba przyznać, że zauważyliśmy kilka korzystnych zmian na niektórych dworcach czy przystankach w naszym regionie.


Naszą uwagę zwróciły dzisiaj zamontowane na dworcu wiaty dla podróżnych w Zebrzydowicach. Kilka razy już podkreślaliśmy, że nie jesteśmy estetami tylko praktykami, dlatego, nie oceniamy czy to coś, co prezentujemy na zdjęciach jest ładne, ale trzeba przyznać, że funkcjonalne. Wyjeżdżając z tej miejscowości postanowiliśmy przyjrzeć się dokładnie, jak wygląda sprawa warunków dla podróżnych na przystankach i stacjach na odcinku Zebrzydowice – Zabrzeg.

Generalnie, nie jest źle. Do Pruchnej jeszcze „estetyzacja” jako taka nie dotarła, Chybie też po staremu, ale bez tragedii. Drogomyśl pięknie odnowiony, bardzo dobre warunki dla podróżnych można spotkać na przystanku Zabrzeg Czarnolesie.

Na drugim biegunie trzeba jednak postawić przystanek osobowy Zabrzeg. Tam pod starą metalową wiatą postawiono ładną ławkę. Tylko dzisiaj to nic nie zmienia, a chyba wręcz przeciwnie, bo siadanie przy minusowej temperaturze na ławce nie osłoniętej z żadnej strony od wiatru, tylko pogarsza sytuację. Może ławeczka przyda się podczas wiosennych deszczów, ale póki co, korzystanie z niej zalecane tylko dla miłośników krioterapii.

I coś z innej beczki. Dokładniej, z tej o tablicach informacyjnych, które w ilościach hurtowych pojawiły się na dworcach i przystankach naszego regionu. Trochę dziwi nas brak konsekwencji w przygotowywaniu tych informatorów. To, że dominuje kolor granatowy i biały, to nie znaczy, że wszystko jest w jednolitym schemacie. Przykładem przystanek w Drogomyślu. Tam tablice są w kolorach nie spotykanych gdzie indziej.

I chociaż nam akurat wariant z Drogomyśla (na zdjęciu poniżej – wszystko w jednolitym ciemnym kolorze, jedynie nazwa miejscowości w białej barwie) podoba się najbardziej, to oczywistym jest, że nie ma to znaczenia kiedy czekamy na mrozie na pociąg, którego opóźnienie stale się zwiększa. Jednak to, że coś w tej materii zrobiono, by choć trochę pomoc pasażerom na linii 93, wypada na plus zarządcy odnotować.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

One comment

  1. Mogę dodać, że taką nową ładną ławkę widziałem ostatnio na przystanku Bielsko-Biała Komorowice. Stoi ona pod starą wiatą, która tez nie posiada żadnej bocznej osłony.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *