Saługa – KŚ za darmo gdy wróci smog

Fot. UMWŚ

Zarząd Województwa Śląskiego przyjął projekt uchwały antysmogowej. Już od września w regionie ma obowiązywać zakaz stosowania paliw złej jakości. Jak zadeklarował marszałek Wojciech Saługa do tego czasu, w przypadku kolejnych przekroczeń norm jakości powietrza Koleje Śląskie będą dostępne dla mieszkańców za darmo.


Wśród najważniejszych założeń uchwały antysmogowej, która trafi teraz do konsultacji i zostanie poddana pod obrady Sejmiku Województwa Śląskiego, znajduje się wprowadzenie od 1 września 2017 roku zakazu używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna. Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych.

Traktujemy ten problem priorytetowo. Chcemy od przyszłego sezonu grzewczego zakazać palenia mułem i paliwami złej jakości, i doprowadzić do wymiany starych kotłów na nowe w ciągu najbliższych 10 lat. Smog wróci, dlatego apelujemy do rządu o wprowadzenie takich rozwiązań w skali kraju, potrzebne będą skuteczne kontrole stosowania przepisów w tym zakresie – przekonywał w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Ograniczenia lub zakazy wynikające z założeń do projektu uchwały antysmogowej mają objąć całe województwo śląskie i obwiązywać w całym roku kalendarzowym.

Gdzie w tym wszystkim miejsce Kolei Śląskich? Marszałek Wojciech Saługa zadeklarował, że w przypadku kolejnych przekroczeń norm jakości powietrza, pociągi śląskiego przewoźnika będą dostępne dla mieszkańców za darmo.

One comment

  1. Ile to kosztuje, nie lepiej robić dotacje do ekologicznych pieców, nie lepiej robić komunikacje miejską darmo a nie kolej, nie lepiej zająć się niczym nie uzasadnioną wygórowaną ceną węgla. Skoro pociąg ma być za darmo w takie dni to znaczy że nas stać na takie koszta a więc też stać nas na inne rzeczy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *