Oświadczenie Kolei Śląskich

Ostatnie dni z powodu silnych mrozów nie były najłatwiejsze dla komunikacji publicznej w naszym regionie. Problemy nie ominęły także Kolei Śląskich, które musiały odwołać niektóre kursy, narażając podróżnych na niedogodności. Zarząd naszego przewoźnika postanowił wydać oświadczenie wyjaśniające główne przyczyny zaistniałych w tym czasie kłopotów.


„W imieniu spółki Koleje Śląskie Sp. z o.o. informujemy, że w okresie od 6 do 10 stycznia, czyli mrozów sięgających -30 stopni, nasza spółka zmuszona była odwołać aż 38 pociągów na 1238 pociągów uruchomionych. Wiele z uruchomionych pociągów miało znaczne opóźnienia. Bez wątpienia sytuacja ta dezorganizowała plany naszych podróżnych i powodowała niezadowolenie z jakości świadczonych przez nas usług. Pragniemy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż mrozy dezorganizowały pracę nie tylko naszej spółki (zamarzanie jednostek nawet w trakcie jazdy), ale także zarządcy infrastruktury kolejowej, po torach którego jeżdżą pociągi Kolei Śląskich (awarie rozjazdów, awarie sieci trakcyjnej). Tam gdzie było to możliwe i konieczne uruchamialiśmy komunikację zastępczą zdając sobie przy tym sprawę, iż podróż autobusem w tak trudnych warunkach daleka jest od oczekiwanego komfortu.

Pragniemy zapewnić, że nie zignorowaliśmy informacji o zbliżających się niskich temperaturach. Zwiększone zostały obsady personelu obsługi technicznej oraz drużyn pokładowych. Niestety, zaistniałe problemy pogodowe wpłynęły także na te podmioty, które dostarczają nam tabor do eksploatacji bądź go serwisują. W dniach 8 i 9 stycznia tylko z tych powodów nie otrzymaliśmy do eksploatacji aż 5 pojazdów, a 2 pojazdy bezskutecznie oczekiwały na dotarcie serwisów zapewnianych przez producenta taboru.

Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że naszego pasażera interesuje efekt końcowy czyli planowy przyjazd pociągu. Wiedząc o tym nasi pracownicy robili co w ich mocy, by złagodzić wszelkie powstałe niedogodności w tym trudnym okresie. Niestety mimo tych starań, czasami mieliśmy do czynienia z odwoływaniem pociągów lub znacznymi ich opóźnieniami. I nie zawsze wpływ na to miała tylko i wyłączenie nasza spółka.

Przepraszając Państwa za doznane w ostatnich dniach niedogodności związane z podróżami pociągami Kolei Śląskich prosimy o przyjęcie powyższej informacji do wiadomości wraz z naszą deklaracją, że dokładamy wszelkich należytych starań by poradzić sobie z każdą zaistniałą sytuacją. A ostatnie mrozy również dla nas stanowią lekcję, jak jeszcze lepiej zapobiegać podobnym sytuacjom w przyszłości’

4 komentarze

  1. Ciekawe kto poniesie odpowiedzialność za rozmrożone zbiorniki wody,tabor stał opuszczony na mroźie

  2. Efekt jest taki że należy mieć swoje zaplecze i swoich ludzi do naprawy jednostek i nie czekać na serwisy firm. Jednostki EN57 są najłatwiejsze w naprawach i one powinny być naprawione na Raciborskiej w Katowicach, a nie jechać jako S do Idzikowic albo do Częstochowy na naprawę. Kolejna sprawa że rezerwa taboru w postaci SN82,SN83 i SN84 dalej stoi i gnije. Spalinowozy o ile by odpaliły w tak ciężki mróz można by było kolejny rok wykorzystać do rezerwy taborowej. No ale niestety kolejny rok 2017 zapowiada się że spalinowozy ujrzymy jedynie jako gnijący i niszczący tabor na pokaz. Ludzie czy naprawdę na tej kolei inni ludzie muszą myśleć i pisać komentarze za zarządzających??? Naprawdę ludzie którzy pokończyli studia nie mają pomysłów tylko później tłumaczyć się na pismach i świecić oczyma przed milionami pasażerów???

    1. SN82, SN83 i SN84 nie należą do Kolei Śląskich. W chwili obecnej składy zajęte są przez komorników, dlatego KŚ nawet gdyby chciały, to nie mogą ich użytkować.

  3. Ale nieliczne składy stojące w K-ce na 13stym były podstawiane z marszu bez wcześniejszego włączenia ogrzewania itd, itp. Ja wiem że sam tabor jest tak konstruowany tak iż nie wydala w takie mrozy ,tak jak AKŚ gdzie nie ma ścian działowych i trudno wagon nagrzać ale jak sie wydzierżawia latem EN57 to nikt nie włącza ogrzewania aby sprawdzić czy wszystkie grzejniki są sprawne.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *