Chałupki i Łaziska Górne Brada do remontu?

Rewitalizacja linii kolejowej nr 158 Rybnik – Wodzisław Śląski – Chałupki oraz trwający właśnie remont linii kolejowej nr 151 na odcinku Krzyżanowice – Chałupki, pozwalają na szybszy dojazd i wyjazd z Chałupek, sama stacja zdaje się jednak być nieco zapomniana. To jednak w najbliższych latach może się zmienić. Plany PKP PLK przewidują również inwestycję w przystanek kolejowy Łaziska Górne Brada. 


Remont linii kolejowych, które swój bieg kończą w przygranicznych Chałupkach, oprócz poprawy parametrów technicznych, pozwala także na poprawę estetyki i bezpieczeństwa stacjach i przystankach kolejowych. W tym momencie pojawia się jednak pytanie, a co ze stacją w Chałupkach? W końcu jest to stacja, na której zatrzymują się pociągi Kolei Śląskich i międzynarodowe pociągi PKP Intercity, a jest jakby przez zarządcę infrastruktury nieco zapomniana.

Co więcej, Chałupki są pierwszym przystankiem w Polsce, po wjeździe z Czechów. Dzisiaj, stacja i same perony nie stanowią dobrej wizytówki polskiej kolei… To ma się jednak wkrótce zmienić, ponieważ PKP PLK S.A. planuje remont także w Chałupkach. Kiedy do niego dojdzie?

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują do 2019 roku remont peronów na stacji Chałupki – powiedział nam Jacek Karniewski, z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Odbudowa mijanki w Bradzie

Kolejna istotną informacją dotyczącą infrastruktury kolejowej, tym razem linii nr 140 Katowice Ligota – Nędza, jest planowana odbudowa mijanki na przystanku osobowym Łaziska Górne Brada. Powrót pociągów pasażerskich na linię kolejową nr 158, sprawił, że zrobiło się bardzo ciasno na odcinku Rybnik – Katowice, gdzie „140” w wielu miejscach jest jednotorowa.

Zwiększona liczba pociągów pasażerskich oraz nowe pociągi międzynarodowe sprawiają, że osoby odpowiedzialne za rozkład jazdy, muszą bardzo się postarać, by odpowiednio dopasować go do potrzeba mieszkańców, mając przy tym na uwadze uwarunkowania infrastrukturalne. Co prawda zarządca infrastruktury przeprowadził rewitalizację linii kolejowej nr 169 Orzesze Jaśkowice – Tychy, która miała nieco rozładować ruch na „140”, jednak to wciąż za mało.

Wszystko to sprawia, że PKP PLK S.A. coraz poważniej myśli o odtworzeniu mijanki na przystanku osobowym Łaziska Górne Brada, co pozwoli upłynnić ruch pociągów na linii kolejowej nr 140. Z tego faktu, z całą pewnością, zadowoleni będą przedstawiciele Kolei Śląskich, a przede wszystkim pasażerowie korzystający z połączeń śląskiego przewoźnika, z Katowic w kierunku Rybnika, Wodzisławia, Raciborza i Chałupek.

Odtworzenie mijanki i przebudowa peronów na przystanku osobowym Łaziska Górne Brada zostały wstępnie ujęte w planie inwestycyjnym na 2018 r. – wyjaśnił Jacek Karniewski.

Jeśli więc wstępne plany zarządcy infrastruktury na 2018 rok nie ulegną zmianie, to mamy szanse doczekać się kolejnego, jakże potrzebnego, usprawnienia ruchu pociągów na linii kolejowej nr 140.

2 komentarze

  1. Do tego proponuję dorzucić powrót pociągów pasażerskich z Gliwic do Rybnika przez Knurów , Leszczyny

    1. Takie postulaty to już należy kierować do organizatora przewozów, czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego 😉

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *