Drugie podejście „Irka”

Od kilkunastu miesięcy na Facebooku funkcjonuje coś, co ludzie znają jako IRK. Dokładniej to Informator o Ruchu Kolejowym. Łukasz Bordo, nasz współpracownik, ale w tym wypadku co ważniejsze, prezes Stowarzyszenia Kolej Na Śląsk, chce ożywić nieco zapomnianą strukturę, celem stworzenia dynamicznego informatora internetowego dla pasażerów z naszego województwa.


Fanpage IRK (w naszym żargonie „Irek”) powstał już dawno i, dwa lata temu, po porozumieniu z PKP PLK przez kilka tygodni publikowaliśmy informacje o ruchu pociągów w naszym regionie. Jednak wtedy niemal każdy z przewoźników zarówno kolejowych czy drogowych uruchamiał w sieci taką aplikację i stąd nie było z ich strony potrzeby korzystania z IRK. Nie zlikwidowaliśmy jednak go, wyrażając przekonanie, że któregoś dnia wrócimy do tej realizacji.

Chcemy publikować informacje o jak największej liczbie przewoźników z naszego regionu i kursach ich pojazdów. Pamiętajmy o jednym. Nie wszyscy pasażerowie w naszym województwie to wyłącznie klienci Kolei Śląskich i KZK GOP. Choćby w tej chwili – wiele osób jedzie pociągami na linii S7 i po przyjeździe np. do Rybnika cz Raciborza będą kontynuować podróż tamtejszym transportem publicznym. A przecież są jeszcze duże zakłady komunikacyjne choćby w Bielsku-Białej czy Częstochowie, gdzie sporą grupę pasażerów stanowią osoby nie ograniczające się wyłącznie do korzystania z usług jednego przewoźnika. I to dla nich chcemy stworzyć nowoczesny dynamiczny informator, w którym będą mogli sprawdzić, czy pociąg, autobus czy tramwaj z którego zamierzają skorzystać za kilka minut nie ma jakiegoś większego opóźnienia, bądź nie został odwołany. Ma to działać na zasadzie takiej jak internetowe wyszukiwarki ubezpieczeń. IRK nie będzie związany z jednym przewoźnikiem tylko będzie grupował i prezentował dane publikowane na swoich komunikatorach przez różne firmy transportowe. Roboty jest wiele, ale już niedługo ruszamy z tym projektem  – podkreśla Łukasz Bordo, prezes Stowarzyszenia Kolej Na Śląsk.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *