W Rybniku komunikacja za darmo

Fot. KZK GOP

W związku z potężnym zanieczyszczeniem powietrza, jako pierwsze miasto zwolnienie z opłat za komunikację miejską zarządził Rybnik. KZK GOP również rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania. Aktualnie sytuacja jest analizowana i jeśli się nie poprawi, to można spodziewać się i takiej decyzji ze strony największego organizatora transportu zbiorowego w województwie śląskim.


Siarczyste mrozy stworzyły problem, o którym dotąd się nie mówiło, a nagle po kilku dniach niskich temperatur stał się on sprawą chyba nawet ważniejszą od starań przewoźników o utrzymanie w gotowości taboru. Mowa tu o smogu, który spowił większość regionów kraju, szczególnie tych, gdzie od kilku dni jest bardzo zimno. Niestety, to zjawisko występuje również i u nas.

Gdzie indziej już wczoraj postanowiono, by ograniczyć emisję spalin oraz spróbować zatrzymać pogarszającą się sytuację poprzez zachęcenie mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej, znosząc na czas kryzysu opłaty za bilety. Tak stało się w Warszawie, Kielcach czy Krakowie. U nas również pojawiają się pierwsze takie rozwiązania. Decyzją Piotra Kuczery, prezydenta Rybnika, dzisiaj od godziny 10, na razie do jutra, mieszkańcy tego miasta mogą korzystać z transportu zbiorowego za darmo. Nie dziwi taka decyzja, skoro niektóre normy zanieczyszczeń zostały tam dzisiaj przekroczone o ponad 3000 procent.

Również KZK GOP jest w stałym kontakcie z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Katowicach, który monitoruje sytuację. Jeśli ta będzie się nadal pogarszać, zarząd największego organizatora transportu zbiorowego w województwie śląskim może podjąć decyzję o zwolnieniu pasażerów z opłat na czas trudnej sytuacji ekologicznej.

Jeśli zapadnie decyzja o wprowadzeniu darmowej komunikacji w naszym regionie natychmiast wydamy stosowny komunikat – zapewnia Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP.

Przypomnijmy, że KZK GOP od pewnego czasu na świetlnych tablicach na przystankach informuje na bieżąco o stanie powietrza w regionie. Warto więc dzisiaj spojrzeć na nie, bo te komunikaty są w zaistniałej sytuacji ważniejsze od tych, mówiących, o której godzinie odjedzie nasz autobus czy tramwaj.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *