Koleje Śląskie korzystają z opcji

Fot. Pesa Bydgoszcz

W ramach ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Koleje Śląskie przetargu na dostawę taboru kolejowego, zawarta została możliwość nabycia sześciu nowych składów, w ramach prawa opcji. Dzisiaj wiemy, że przynajmniej cztery kolejne pociągi trafią na Śląsk.


Przypomnijmy, przetarg na dostawę taboru dla Kolei Śląskich i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego zgarnęła PESA Bydgoszcz, która zaoferowała jednostki z platformy Elf2. W wersji podstawowej, postępowanie obejmowało dostawę trzynastu elektrycznych zespołów trakcyjnych. Kolejnych sześć składów zapisanych zostało w ramach prawa opcji.

Cztery z sześciu pociągów ramach opcji, sfinansować muszą Koleje Śląskie. Przewoźnik, na złożenie oświadczenia o skorzystania z przysługującego prawa, miał czas do 31 grudnia 2016 roku.

Złożyliśmy oświadczenie o skorzystaniu z prawa opcji dotyczące 4 pojazdów, tj. 3 pojazdów 2-członowych oraz 1 pojazdu 3-członowego – powiedział nam Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy spółki Koleje Śląskie.

Wszystko to sprawia, że w kolejnych miesiącach na tory w województwie śląskim pojawi przynajmniej 17 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych:

  • 10 jednostek czteroczłonowych,
  • 3 jednostki trójczłonowe,
  • 4 jednostki dwuczłonowe.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że w ramach tego przetargu, mogą zostać dostarczone jeszcze przynajmniej dwa składy czteroczłonowe. Wystarczy, że do 31 grudnia 2017 roku, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego złoży oświadczenie o skorzystaniu z prawa opcji.

To jednak nie koniec, ponieważ jak już kilkukrotnie informowaliśmy na łamach naszego portalu, zamawiający mają prawo do udzielenia zamówienia uzupełniającego, którego wartość będzie wynosić maksymalnie 20% wartości zamówienia podstawowego. Przy cenach jakie zaoferowała PESA Bydgoszcz, może to pozwolić na zakup trzech lub nawet czterech składów dwuczłonowych. Należy nadmienić, iż czas ewentualnego skorzystania z zamówień uzupełniających to okres 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego.

3 komentarze

  1. Czemu kupują takie krótkie składy, zamiast 5-6 członowych? No chyba że będą sprzężać 2x 3 człony / 3x 2 człony…

  2. Ponieważ takie mniejsze w niewielkiej ilości również są potrzebne na boczne linie, a w razie potrzeby jak piszesz będzie można je spinać. Decyzja KŚ cieszy, teraz piłeczka po stronie Pesy – oby przyłożyli się do zlecenia bardziej, niż przy ostatnich eksperymentach!

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *