Antypodróżnicy w nowym wydaniu

Ci pasażerowie, którzy w pociągach Kolei Śląskich wyczekiwali nowych zabawnych grafik z projektu Antypodróżnik – w końcu się doczekali. Ci natomiast, którzy wcześniej z minilekcjami kulturalnego podróżowania nie mieli styczności – mogą od dziś nadrabiać zaległości.


Antypodróżnik to akcja, w której poprzez wyświetlane na ekranach LCD w niektórych pociągach zabawne grafiki Koleje Śląskie zwracają uwagę na zasady kulturalnego zachowania w podróży. Każda z grafik przedstawia pasażerom inną zasadę savoir-vivre’u i skłania ich do zadania sobie pytania: „Czy ja sam przypadkiem nie jestem typem Antypodróżnika?”. Całą akcję przewoźnik traktuje z przymrużeniem oka, bardziej chodzi o wywołanie uśmiechu i skłonienie do refleksji, niż o udzielanie reprymendy.

Pierwsza odsłona akcji miała miejsce we wrześniu 2015 r. (wraz z rozpoczęciem roku szkolnego), druga – w kwietniu 2016 r. (w prima aprilis).

Terminy inauguracji poszczególnych części akcji nie były przypadkowe. Antypodróżnik łączy w sobie elementy edukacyjne i humorystyczne. Zarówno 1 września, jak i 1 kwietnia to dni, które pasowały do naszej koncepcji – tłumaczy rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

Teraz data też nie jest przypadkowa. Po pierwsze, otrzymaliśmy od pasażerów wystarczającą liczbę nowych typów Antypodróżnika. Po drugie, mamy okres noworocznych postanowień. Być może ktoś zdecyduje, że nie będzie już np. beztroskim poetą – dodaje Wawrzaszek.

Wraz z początkiem nowego roku Koleje Śląskie powracają z nową, prawdopodobnie już ostatnią, odsłoną cyklu. Tym razem do wcześniej już znanych dziewięciu Antypodróżników dołączają kolejni trzej – oczywiście stworzeni we współpracy z pasażerami. Są to Degustator, który raczy swoje podniebienie wyskokowymi napojami, Poeta, który nie przebiera w słowach oraz Rozrzutny, który pozostawia po sobie śmieci.

Uważam, że takie akcje są bardzo potrzebne. Niektórzy ludzie nawet nie wiedzą, że są typem Antypodróżnika. Często uświadamiają to sobie dopiero w momencie, kiedy zobaczą swoje zachowanie jako negatywne – mówi pomysłodawca m.in. Poety pani Justyna Pająk.

Kształtowanie właściwych postaw sprzyja utrzymywaniu wysokiej kultury w transporcie publicznym. Inspiracją do określenia zaproponowanego przeze mnie typu Antypodróżnika było samo życie – dodaje pan Olek Bombka, współpomysłodawca Degustatora.

Koleje Śląskie od samego początku zachęcały pasażerów do zaangażowania w tworzenie projektów graficznych. Drogą mailową pasażerowie mogli podsyłać swoje własne pomysły na kolejne typy Antypodróżników. Tym razem kolejarze zaznaczają, że nowych Antypodróżników prawdopodobnie nie będzie.

Mamy już tyle grafik, że nierzadko po prostu nie zdążą się one wszystkie wyświetlić pomiędzy stacjami na naszych ekranach LCD w pociągach – tłumaczy Wawrzaszek.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Fot. Koleje Śląskie

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *