Manifest Silesia Info Transport – Do roku 2017

Pierwszy pełny rok portalu Silesia Info Transport za nami. Rok chyba udany (to już Wy jako nasi odbiorcy wiecie najlepiej). My jednak już myślimy o tym, czym zajmować się będziemy w zbliżającym się roku 2017. Roboty sporo, ale nasz urzędowy optymizm każe nam wierzyć, że przynajmniej część tych zamierzeń uda się zrealizować, a już na pewno przedstawić Wam na tych łamach jak najwięcej dobrych wiadomości dotyczących transportu zbiorowego w naszym regionie.


Jako, że cały czas uczymy się kolejowych zawiłości i przez ostatnie 12 miesięcy wiele drzwi udało się nam otworzyć po raz pierwszy, wycofujemy się z rzetelnej samooceny, czy poinformowaliśmy Was o większości najważniejszych zagadnień komunikacyjnych województwa śląskiego i regionów ościennych. Dołożyliśmy do tego w każdym razie pełną staranność. Zostawmy jednak kończący się rok. Skupmy się na tym nadchodzącym o liczbie porządkowej 2017.

Nie odmieni się nam nic, bo na pewno nie zostawiamy w spokoju sprawy odcinka linii kolejowej nr 190 ze Skoczowa do Bielska-Białej. Co więcej, pojawił się taki malutki płomyczek nadziei na korzystne rozwiązanie tego niekończącego się serialu. Nasza interpretacja takiego płomyczka to oślepiająca jasność i nadzieja, że nastąpi przełom. Już zapowiadamy, że jeden z pierwszych artykułów w najbliższych dniach powstanie właśnie na ten temat.

Na pewno będziemy chcieli zwrócić uwagę na wykorzystanie istniejącego już potencjału kolejowego drzemiącego w naszym województwie, a z nieznanych ogółowi powodów pomijanych, choćby przy probie dyskusji. Połączenia Gliwice – Bytom, stworzenie zarysu szybkich połączeń Bielsko-Biała – Katowice – Częstochowa, sprawa linii 169 z Orzesza Jaśkowic do Tychów, czy jakiekolwiek próby rozwiania sprawy połączeń „lotniskowych” Nie mówimy, że trzeba to zrobić już, dziś czy jutro, ale warto na ten temat podyskutować. Zapowiadamy, że będziemy w naszych publikacjach o wyżej wymienionych zagadnieniach bardzo regularni i aż do bólu męczący.

Nasze marzenia

Doprowadzenie fragmentu linii nr 131 Bytom – Chorzów Batory do należytych parametrów, wyremontowanie fragmentu linii nr 93 na odcinku Czechowice-Dziedzice – p.o. Ochodza, sprawne wykonanie rewitalizacji linii kolejowych na odcinku Żory – Rybnik – Nędza/Turze,.

Jeśli chodzi o Koleje Śląskie to tak naprawdę będziemy wyczuleni przede wszystkim na jedną rzecz. Dostawy nowego taboru. To absolutnie najważniejsza rzecz na zbliżające się 365 dni w pliku zatytułowanym „Rok 2017”. Już za kilkanaście tygodni chcemy zapytać producenta naszych pociągów jak się mają rzeczy w tej sprawie i potem regularnie informować Was, jak to wszystko będzie wyglądało. Ta sprawa ma u nas priorytet absolutny.

Transport autobusowy i kolejowy. Tutaj dużą zmianę mamy już od jutra czyli „wylot” wszystkich autobusów wysokopodłogowych ze strefy działania KZK GOP. Katowice mają niebawem ogłosić chęć zakupu kolejnych 40 autobusów. Do Sosnowca niebawem zacznie przyjeżdżać taki tabor, że będzie to można ogłosić nie tylko w naszym regionie ale wszem i wobec.

Tramwaje Śląskie rozpoczną swoje inwestycje infrastrukturalne i taborowe, a ponieważ od lat robią to dobrze to nie przewidujemy tu żadnych niemiłych zdarzeń. Punktem wzbudzającym nasze obawy jest karta ŚKUP, dlatego chcemy się uważniej przyjrzeć w najbliższych miesiącach.

To tylko część naszych propozycji, które mamy schowane na dnie szafy. Póki co, niech sobie tam są, bo musimy je jeszcze dopracować, przedstawić zainteresowanym i zyskać ich akceptację. Ponadto nadeszły takie czasy, że musimy je chronić jako autorskie, bo są tacy, którzy podważają ich powstanie w naszych głowach.

Jak choćby „Śląskie/Moje Miejsce”, które póki co, po cichu, zyskuje coraz większą akceptację w zainteresowanych kręgach. Na pewno postaramy się systematycznie przybliżać genezę jego funkcjonowania i dlaczego warto tam się znaleźć.

To od poniedziałku. Na razie życzymy Wam wszystkim Szampańskiej Zabawy Sylwestrowej oraz Zdrowia i Szczęścia w Nowym Roku.

4 komentarze

  1. …. i z wzajemnością od Czytelników tego portalu !!!
    Dla Zespołu Redakcyjnego SIT dużo wytrwałości w drążeniu kolejowych absurdalnych zawiłości, zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i w pracy zawodowej :))

  2. Wielkie dzięki że jesteście i Wszystkiego Najlepszego w 2017 roku. Dla mnie wydarzeniem 2016 było na nowo otwarcie Wodzisławia Śląskiego i okolic na świat kolejowy ale i tu w 2017 roku jest jeszcze na co i komu patrzeć na ręce. Remont skandal tak naprawdę ciągle trwa , nie zapominajcie o lini S7/S71 a ja osobiście czekam na remont budynku kolejowego dworca w Wodzisławiu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *