Cracovia już jeździ, ale nie u nas

Fot. Ceske Drahy

W nowym rozkładzie jazdy przywrócono istnienie pociągu Cracovia. Nie będzie on jednak jeździł w relacji Kraków – Budapeszt, jak to w historii bywało, a na trasie Kraków – Praga. I to tylko od kwietnia do października przyszłego roku. Niemniej pociąg o takiej nazwie już jeździ. Tyle, że nie w Polsce.


Dzisiaj pociąg Ex 114 i Ex 115 Cracovia kursuje codziennie z Bogumina do Pragi i z powrotem. W pełnej awizowanej relacji Praga – Kraków pociąg będzie funkcjonował od 13 kwietnia do 1 października przyszłego roku. Według informacji zza południowej granicy, gdy Cracovia będzie jeździć do Krakowa, to według planów skład będzie liczył dwa wagony klasy 2 oraz jeden klasy 1. Z Pragi do Bogumina, w którym część wagonów będzie podłączana lub odłączana, łącznie z grupą „krakowską” tych wagonów pojedzie w niektóre dni aż osiem. W naszym kraju Cracovia pojedzie z Zebrzydowic przez Czechowice-Dziedzice, Oświęcim i Trzebinię. Do stolicy Małopolski pociąg przyjeżdżał będzie o godzinie 14.47, natomiast do Pragi z głównego krakowskiego dworca odjazd wyznaczono na 10.42.

Dla pasażerów z naszego regionu istotną jest również informacja, że od 11 grudnia w zestawieniach pociągów Comenius (Ostrawa – Warszawa – Ostrawa) i Porta Moravica (Praga – Warszawa – Praga) znalazł się w końcu wagon restauracyjny. Miało to się stać jeszcze w czasie obowiązywania poprzedniego harmonogramu kursowania pociągów, jednak Czesi uzupełnili „braki” dopiero wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy.

7 komentarzy

  1. Ciekawostką jest fakt, że Cracovia będzie jedynym pociągiem zatrzymującym się na stacji Brzeszcze Jawiszowice.

  2. Zdziwiony, akurat Pani „Premier” do postoju tego pociągu nie przyczyniła się nic a nic, a z tego co wiem, to wręcz ten postój utrudniała. Mieszkańcy jednak dopięli swego i kilka osób dzień w dzień Silesią jeździ, a w piątki dużo studentów w Jawiszowicach wysiada, także postój jak najbardziej praktyczny

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *