„Olza” Kolei Śląskich się sprawdza

Jak informują Koleje Śląskie, bezpośrednie połączenie kolejowe pomiędzy Cieszynem a Katowicami wchodzi na stałe do rozkładu jazdy śląskiego przewoźnika. Premierowy pociąg w tej relacji wystartował 11 grudnia, a kolejne kursy potwierdzają zainteresowanie tym połączeniem.


Bezpośrednie połączenia w relacji Cieszyn – Katowice to nowość wprowadzona do rozkładu jazdy Kolei Śląskich przede wszystkim z myślą o studentach uczelni katowickich i cieszyńskich. Pociąg o nazwie „Olza” kursuje w niedzielne popołudnia oraz w dni kończące długie weekendy, dzięki czemu osoby studiujące w Cieszynie oraz mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego studiujący w Katowicach mają możliwość podróżowania pomiędzy miastem rodzinnym, a miastem, gdzie studiują.

Przejazd z Cieszyna do stolicy województwa zajmuje tylko nieco ponad 1,5 godziny, a koszt biletu studenckiego to 6,86 zł. Inauguracyjny kurs pociągu z Katowic do Cieszyna powitał na dworcu burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, a frekwencję na pokładzie osobiście sprawdzał prezes Kolei Śląskich Wojciech Dinges.

Zainteresowanie pasażerów od pierwszych przejazdów pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość – mówił prezes Dinges. – Mam nadzieję, że z czasem to połączenie kolejowe na stałe zagości w świadomości studentów, a pociąg będzie ich pierwszym wyborem, jeśli chodzi o sposoby dotarcia do domu i na uczelnię – dodał.

W pierwszy bezpośredni kurs z Cieszyna do Katowic wyruszyło blisko 40 osób, po drodze liczba podróżnych jeszcze wzrosła. Podobnie podczas kolejnego weekendu – pasażerów również można było liczyć w dziesiątkach.

To bezpośrednie połączenie to kolejny krok na drodze do pełnego przywrócenia Cieszyna na mapy kolejowe naszego kraju. Nie ustajemy bowiem w wysiłkach, aby w pełni skomunikować Cieszyn z Katowicami – tutaj naszym priorytetem jest jak najszybszy czas przejazdu – i trasą z Bielskiem – cały czas walcząc, aby trasa została oficjalnie uwzględniona przez PLK w planach przewozowych linii kolejowych w naszym regionie – podkreślił Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura.

Obecnie w pozostałe dni tygodnia rozkład jazdy na trasie Cieszyn – Katowice został ułożony tak, by zapewnić wygodne, dobrze skomunikowane przesiadki przy jednym peronie w Czechowicach-Dziedzicach. I jak wynika z obserwacji drużyn pokładowych Kolei Śląskich – część z osób biorących udział w premierowym przejeździe Olzy można spotkać na pokładzie pociągów również w inne dni. Wszystko razem pozwala mieć nadzieję, że połączenia te zyskają swoich stałych klientów – a to z kolei może być decydujące w kwestii poszerzenia oferty o kolejne pociągi.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *