Ponad 600 poszukiwaczy „Srebrnego Pociągu”

Fot. M. Senderowski

Jak informują Koleje Śląskie, ponad 600 pasażerów wzięło udział w pierwszej edycji oferty łączącej w sobie przejazd pociągiem KŚ, podróż Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi i zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Wśród „poszukiwaczy” srebrnego pociągu znaleźli się nie tylko mieszkańcy województwa śląskiego, ale również goście zza granicy.


W każdą niedzielę października i listopada wszyscy chętni mogli skorzystać z oferty Srebrnego Pociągu łączącego w sobie podróż pomiędzy Katowicami, Bytomiem i Tarnowskimi Górami wraz ze zwiedzaniem Zabytkowej Kopalni Srebra. Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych wspólnie z Kolejami Śląskimi oraz Stowarzyszeniem Miłośników Ziemi Tarnogórskiej przygotowało ofertę, w skład której wchodził przejazd pociągiem normalnotorowym, wąskotorowym oraz zwiedzanie tarnogórskich podziemi. Srebrne Pociągi dofinansowane były z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, oraz budżetów gmin Bytom i Tarnowskie Góry.

Oferta cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa śląskiego, kraju, a nawet i zagranicy. Kilkukrotnie zainteresowanie „Srebrnym Pociągiem” było tak duże, że zabrakło biletów. Ogólną frekwencję Stowarzyszenie ocenia na około 90%, a biorąc pod uwagę jesienną aurę oraz pierwszą edycję tej imprezy, należy ten wynik uznać za bardzo dobry. Z okazji „Srebrnego Pociągu” Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych uruchomiło 9 par pociągów w relacji Bytom Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra, a z przejazdów skorzystało dokładnie 604 podróżnych.

Organizatorzy pragną podziękować wszystkim podróżnym oraz odwiedzającym, którzy licznie skorzystali z przejazdów w ramach tegorocznej oferty „Srebrnego Pociągu”.

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych nie poprzestaje na organizowaniu przewozów pasażerskich w sezonie letnim, ale dąży również do utrzymania ruchu kolei przez cały rok. W przyszłym roku na wiosnę planowane jest uruchomienie kolejnych dodatkowych pociągów wąskotorowych, a także kontynuacja oferty „Srebrny Pociąg”.

Jak podkreślają przedstawiciele obydwu przewoźników – KŚ i SGKW, współpraca okazała się bardzo owocna i w przyszłości będzie kontynuowana. W planach na rok 2017 jest stworzenie odpowiednich skomunikowań pociągów Kolei Śląskich z pociągami wąskotorowymi SGKW, a także promowanie wspólnej turystyki kolejowej, poprzez organizację pociągów specjalnych.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *