Do Wisły przez Chybie i Chybie

Fot. Koleje Śląskie

Dzisiaj kilka słów o specyficznym kursie na linii S6. Mowa o pociągu nr 49317 relacji Katowice – Wisła Głębce. Wszystko wskazuje na to, że dzisiaj pojedzie ostatni raz taką trasą. Czyli ze zmianą kierunku jazdy na stacji Chybie. Nie oznacza to jednak, że Koleje Śląskie w przyszłości nie skorzystają ponownie z tego rozwiązania.


Takie wytrasowanie tego kursu wymogło życie, a dokładniej zamknięcie jednego toru na linii 139 pomiędzy Kobiórem a Pszczyną. Żeby nie stać w Kobiórze ponad pół godziny, by przepuścić jadące od strony Bielska-Białej pociągi kwalifikowane, pociąg jak najszybciej przejeżdża na linię 93 do Zebrzydowic i tamtędy jedzie do Chybia, nie kierując się na linię 694, która jest wtedy zajęta przez pociąg 49336 Wisła Głębce – Katowice. Po przyjeździe do Chybia jednostka zmienia kierunek jazdy i linią 157 dojeżdża do przystanku Chybie Mnich, wracając tym samym na nominalną trasę pociągów linii S6. Bardzo istotną informacją jest to, że postój na stacji Chybie ma charakter techniczny nie handlowy, czyli w jego trakcie nie jest przewidziana możliwość wsiadania do i wysiadania ze składu.

Gdy podróżowaliśmy tym kursem kilka dni temu, podróżni nie kryli zdziwienia, po pierwsze wjazdem do Chybia, a po drugie, zmianą kierunku jazdy. Pojawiły się niesłuszne podejrzenia, że coś tu jest nie tak i wytłumaczenie zaistniałej sytuacji zajęło obsłudze pociągu dobrych kilka minut.

Wszystko wskazuje na to, że odjeżdżający za kilkadziesiąt minut z Katowic pociąg, według planu o godzinie 13.49 wjedzie do Chybia ostatni raz. Przynajmniej na jakiś czas. Jeśli prace między Kobiórem a Pszczyną skończą się, jak jest to zaplanowane, czyli dzisiaj (z naszych ustaleń – termin ma zostać dotrzymany), kurs nr 49317 wraca z odjazdem ze stacji początkowej na godzinę 14.19, jak jest to zaplanowane w rozkładzie jazdy pociągów 2016/17.

Udało nam się dowiedzieć, dlatego nie piszemy, że to rozwiązanie przechodzi do historii, ponieważ ponowny przejazd pociągów KŚ przez centrum Chybia linią S6 ma funkcjonować wiosną przyszłego roku. Na ten czas zaplanowane są bowiem remonty na kolejnych odcinkach linii 93 z Czechowic-Dziedzic do Chybia i przez pewien czas ma nie być możliwości zjazdu na linię 694 Bronów – Bieniowiec. Wtedy liczba kursów przez Chybie będzie większa, a ponadto, o czym zapewnił nas Michał Mizgała z Działu Oferty Przewozowej Kolei Śląskich, wszystkie postoje w Chybiu będą miały charakter handlowy.

2 komentarze

  1. I skomunikować pociągi z Cieszyna z pociągami do Katowic.Stanie w mróz na przystanku w Zabrzegu i czekanie na poc do Katowic to nic przyjemnego a w Chybiu jest szansa by przejść z pociągu do pociągu.Pozdrawiam

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *