Witamy w nowym rozkładzie jazdy

IC Portowiec z Katowic do Szczecina Głównego. Nowa propozycja PKP Intercity

Za nami niespełna 12 godzin funkcjonowania rozkładu jazdy pociągów 2016/17. Jak dotąd ruch kolejowy w naszym regionie przebiega sprawnie i bez zakłóceń. Udało się nam przebyć już niespełna 90 kilometrów z Cieszyna do Katowic, które pokonaliśmy pociągami Kolei Śląskimi. Dodajmy, że bez żadnych perturbacji i opóźnień.


O 8.02 wyjechaliśmy z Cieszyna do Czechowic-Dziedzic pociągiem nr 44240. Przygoda z nowym rozkładem jazdy rozpoczęła się w naszym wypadku od konieczności skorzystania z usług naszego ulubieńca, czyli pociągu EN57-022, który planowo przewiózł nas z grodu nad Olzą do Czechowic-Dziedzic. Mamy więc za sobą pierwszy przejazd linią nr 90 z Cieszyna do Zebrzydowic, ale o tym co tam zastaliśmy w porównaniu do tego, co zostało powiedziane w sprawie remontu napiszemy niebawem szerzej. Nasz dzielny staruszek 022 pokonał ten odcinek w 32 minuty, co jest ofertą lepszą niż w poprzednim rozkładzie jazdy, ale też nie taką, jakiej oczekiwaliśmy po zakończeniu prac.

Dużo sobie obiecujemy po linii S5, szczególnie na odcinku Katowice – Bielsko-Biała. Pierwsza konfrontacja z nową, przyspieszoną rzeczywistością miała miejsce na odcinku Czechowice-Dziedzice – Katowice kursem nr 44718 relacji Zwardoń – Katowice. Utwierdziła on nas w przekonaniu, że czeka nas wiele dobrego na tym szlaku. Pociąg na stacjach pośrednich i, co najważniejsze, docelowej meldował się z dokładnie o czasie zapisanym w harmonogramie. Sprawa o tyle ciekawa, że przejazd odbył się jednostką EN57-937, która bez problemu poradziła sobie z dotrzymaniem nowych czasów przejazdu. Wniosek – skoro na S5 poradził sobie „kibel”, to i wszystkie inne jednostki będące we flocie KŚ spokojnie zrealizują znacznie przysieszony od dzisiaj przejazd na trasie Katowice – Bielsko-Biała.

Na pewno istotną informacją jest ta, że zakończył się remont toru na odcinku Katowice Ligota – Mąkołowiec. Pociągi kursują już po obu torach. Niedziela jednak się jeszcze nie skończyła, a największa atrakcja, naszym zdaniem, nowego RJ, dopiero przed nami. O 16.19 ruszamy Olzą z Katowic do Cieszyna.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *