Informacja pasażerska o jakości powietrza

Fot. KZK GOP
Fot. KZK GOP

Jak informuje Komunikacyjny Związek Komunalny GOP, od grudnia br. na wszystkich tablicach SDIP publikowana jest informacja o stanie powietrza na terenie aglomeracji. Komunikaty udostępniane są dzięki nawiązaniu współpracy z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Katowicach.


KZK GOP poparło inicjatywę WIOŚ, który zwrócił się z pomysłem prezentowania komunikatów o jakości powietrza w środkach transportowych komunikacji miejskiej i na przystankach komunikacyjnych.

Od grudnia 2016 r. w godzinach 15:00 – 16:00 rozpoczęto publikowanie komunikatów przekazywanych przez przedstawicieli WIOŚ dotyczących jakości powietrza na elektronicznych tablicach przystankowych Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej – wyjaśnia Anna Koteras, rzecznik prasowy KZK GOP.

Jednocześnie KZK GOP zwrócił się także do operatorów – jako właścicieli pojazdów – o rozeznanie technicznych możliwości publikowania informacji na wyświetlaczach przeznaczonych do wizualnego prezentowania informacji pasażerskiej.

W zależności od jakości powietrza prezentowane będą komunikaty następującej treści:

  • Jakość powietrza będzie bardzo dobra – aktywność na wolnym powietrzu bez ograniczeń.
  • Jakość powietrza będzie dobra – aktywność na wolnym powietrzu bez ograniczeń.
  • Jakość powietrza będzie umiarkowana – przekroczony poziom normy pyłu zawieszonego, warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu.
  • Jakość powietrza będzie dostateczna – znacznie przekroczony poziom normy pyłu zawieszonego, należy rozważyć ograniczenie aktywności na wolnym powietrzu.
  • Jakość powietrza będzie zła – wysoki poziom pyłu zawieszonego, powinno się unikać aktywności na wolnym powietrzu.
  • Jakość powietrza będzie bardzo zła – bardzo wysoki poziom pyłu zawieszonego, wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *