NEWAG dostarczy kolejne Impulsy na Dolny Śląsk

Fot. NEWAG S.A.
Fot. NEWAG S.A.

Koleje Dolnośląskie rozstrzygnęły wczoraj przetarg na dostawę jedenastu nowych pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Zaskoczenia nie ma – zgodnie z przewidywaniami zamówienie zgarnął nowosądecki NEWAG S.A. Zatem na Dolny Śląsk trafią kolejne pociągi z rodziny Impuls.


W przetargu prowadzonym przez Koleje Dolnośląskie wpłynęły dwie ofert. W walce o zamówienie stanął NEWAG S.A., który zaproponował 19,7 mln złotych za jeden pojazd, czteroletnią gwarancję oraz 249 miejsc siedzących. Natomiast PESA Bydgoszcz S.A., zaproponowała 19,92 mln złotych za jeden pojazd, trzyletnią gwarancję i 238 miejsc siedzących.

Zgodnie z ustaloną przez zamawiającego specyfikacją zamówienia, oferty oceniane były według następujących kryteriów:

  • ceny – 60%,
  • liczby miejsc siedzących – 25%,
  • długości okresu gwarancji – 15%.

I tak, oferta złożona przez producenta z Nowego Sącza uzyskała 100,00 punktów, natomiast rywal z Bydgoszczy otrzymał w sumie 94,49 punktów. Za dostawę 11 pojazdów Impuls, NEWAG S.A. otrzyma 266,5 mln złotych brutto.

Nowe pociągi rozwiną prędkość 160 km/h maksymalnie wykorzystując zmodernizowane odcinki kolejowe. Pojazdy będą wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele z dostępem do gniazd zasilania 230 V, automaty biletowe, Wi-Fi, monitoring oraz nowoczesne systemy informacji pasażerskiej. Ponadto zostaną dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.

Pojazdy zostaną skierowane m.in. do obsługi linii: Wrocław – Międzylesie (Lichkov), Wrocław – Węgliniec, Legnica – Lubin – Głogów, Wrocław – Rawicz, Wrocław – Jelcz Laskowice. Pierwsze EZT-y wyjadą na tory już w przyszłym roku.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *