Radni zmieniają priorytet?

Autobusy muszą tutaj ustą[pić pierwszeństwa pojazdom wyjeżdżającym z parkingu
Autobusy muszą tutaj ustąpić pierwszeństwa pojazdom wyjeżdżającym z parkingu
Podczas ostatniej sesji katowicki radny Krzysztof Pieczyński zgłosił wniosek o możliwość zmiany pierwszeństwa ruchu na wjeździe z łącznika drogowego od ulicy Skargi w ulicę Mickiewicza. Główną przesłanką inicjatywy, jest ułatwienie życia kierowcom pojazdów komunikacji publicznej, głównych użytkowników niedawno wybudowanej ulicy.


Chodzi o wyjazd z łącznika przy DH Ślązak pomiędzy ulicami Skargi i Mickiewicza. Kierowcy autobusów miejskich, którzy chcąc skręcić w Mickiewicza muszą, paradoksalnie, ustąpić pierwszeństwa przejazdu pojazdom wyjeżdżającymi z parkingu funkcjonującego w sąsiedztwie rynku. Pomysł zyskał ogólna akceptację, a oficjalny projekt zmiany zasad poruszania się w tym miejscu ma zostać przygotowany Wydział Transportu UM, a następnie wdrożony przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów.

Czy ten wniosek oznacza początek procesu ułatwienia życia komunikacji autobusowej w stolicy województwa? Miejmy nadzieję, że tak. Na katowickich ulicach nie ma praktycznie wydzielonych pasów dla komunikacji. Mało też jest miejsc, gdzie sygnalizacja świetlna  pozwala się włączyć do ruchu miejskim autobusom przed innymi pojazdami.

Ponadto, dojeżdżający przykładowo z dworca w kierunku Urzędu Marszałkowskiego czy Osiedla Paderewskiego, doskonale wiedzą, szczególnie w godzinach szczytu, jak wygląda sprawa przejazdu autobusem od Placu Miarki, przez ulicę Jagiellońską, Lompy i Powstańców do skrzyżowania z Francuską. Szoferzy muszą lawirować na wąskich zakrętach pomiędzy jeżdżącymi po wąskich uliczkach i zaparkowanymi gdzie się da samochodami.

To tylko kilka z wielu problemów, które trzeba spróbować rozwiązać, by podnieść poziom komunikacji miejskiej w Katowicach. Cieszy to, że ten temat trafia na forum miejskich obrad. Bo każda zmiana, nawet tak drobna jak ta planowana w rejonie ulicy Mickiewicza, jest dobrym kierunkiem w usprawnieniu transportu zbiorowego i poprawy jakości życia w Katowicach.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *