Pierwszy Helmut już prawie gotowy

Fot. Tramwaje Śląskie
Fot. Tramwaje Śląskie

W miniony weekend, niemałe poruszenie na portalach i forach poświęconych tramwajom na terenie konurbacji górnośląskiej wywołały zdjęcia zmodernizowanego wagonu Pt8, czyli popularnego „Helmuta”. To pierwszy raz, kiedy możemy zobaczyć jak bardzo zmienią się wagony z rodziny Pt. 


O modernizacji wagonów z rodziny Pt pisaliśmy na łamach naszego portalu niejednokrotnie. Dla przypomnienia, Helmuty po modernizacji staną się tramwajami jednokierunkowymi a środkowy człon będzie niskopodłogowy i przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Więcej na temat zakresu modernizacji pisaliśmy TUTAJ.

W miniony piątek 25 listopada, czyli w dzień naszego tramwajarskiego święta – Katarzynki – pokazaliśmy publicznie po raz pierwszy wagon typu Pt, który przechodzi w naszym chorzowskim Zakładzie Usługowo Remontowym proces przebudowy. Nie jest to jeszcze gotowy produkt – konieczny jest jeszcze m.in. montaż systemu informacji pasażerskiej, ŚKUP, monitoringu, prace wykończeniowe, jazdy techniczne i w końcu badania techniczne rozszerzone, które pozwolą wprowadzić wagon do ruchu – powiedział nam Andrzej Zowada, rzecznik prasowy spółki Tramwaje Śląskie.

Po zakończeniu modernizacji, Tramwaje Śląskie planują prezentację nowego wagonu. Kiedy to nastąpi? Tego jeszcze nie wiadomo, ale wiemy, kiedy można spodziewać się „nowego” Helmuta w ruchu liniowym.

Planujemy oficjalną prezentację wagonu w momencie, gdy wagon będzie już w 100% gotowy i przejdzie pomyślnie badania techniczne. Trudno mi na razie podać konkretną datę takiej prezentacji, podobnie jak powiedzieć kiedy dokładnie zacznie wozić pasażerów. Realny termin wprowadzenia tego wagonu do ruchu to koniec I kwartału 2017 roku – dodał Andrzej Zowada.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *