Małopolska odebrała pierwsze Impulsy

newag_sa
Fot. NEWAG S.A.

Pisaliśmy o przetargu, informowaliśmy także o jego rozstrzygnięciu, dlatego też czujemy się zobowiązani przekazać kilka słów podsumowujących wczorajszą uroczystość przekazania pierwszych sześciu nowych pociągów dla Województwa Małopolskiego i Kolei Małopolskich. W sumie, NEWAG S.A. dostarczy dla Małopolski 13 nowych pociągów.


Były fajerwerki, tłum ludzi na peronie i orkiestra, przy dźwiękach której na sądecki dworzec wjechało 6 nowoczesnych Impulsów. Nowe pociągi wyprodukowane przez Newag dla Małopolski od 11 grudnia będą wozić pasażerów kolei. Dziś zostały poświęcone i oficjalnie odebrane przez Leszka Zegzdę z zarządu województwa, a jeden z nich odbył swój pierwszy kurs, ściągając się do Krakowa z samochodem prowadzonym przez kierowcę rajdowego Michała Kościuszkę.

Robimy wszystko, co w naszej mocy, żeby podróżni na nowo przekonali się do transportu kolejowego. Udowadniamy, że kolej może być szybka, punktualna, komfortowa i bezkonkurencyjna pod względem ceny. Takie są właśnie Koleje Małopolskie, które z każdym rokiem przejmują z sukcesem kolejne linie w naszym województwie – powiedział Leszek Zegzda podczas uroczystego przekazania pociągów na sądeckim dworcu.

Są piękne, szybkie, ciche, wygodne, wyposażone w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i matek z dziećmi – nowe małopolskie Impulsy. Mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy odwiedzili wczoraj dworzec w Nowym Sączu i nowy pojazd Kolei Małopolskich.

Zamówienie dla Małopolski to priorytetowe i kluczowe dla nas zlecenie. Jesteśmy niezmiernie dumni, że nowoczesne sądeckie Impulsy, w pełni zgodne z TSI już od grudnia będą wozić pasażerów w Małopolsce. Pojazdy te posiadają europejski system bezpieczeństwa ECTS poziomu 2, który poprzez moduł GPS zapewnia komunikację urządzeń na pokładzie pojazdu z urządzeniami znajdującymi się przy linii kolejowej – powiedział Zbigniew Konieczek, Prezes NEWAG S.A.

Podróż nowym pojazdem będzie niezwykle szybka, pociągi osiągają prędkość 160 km/h. Nowy tabor nie tylko spełnia rygorystyczne, europejskie normy zderzeniowe i wytrzymałościowe, ale także oferuje pasażerom pełen komfort podróży: klimatyzacja, ergonomiczne fotele, internet, gniazdka elektryczne, nawiewne ogrzewanie i stojaki dla rowerów. W pojazdach zastosowano nowoczesny system wizualnej i dźwiękowej informacji pasażerskiej, moni­to­ro­wa­nie wnętrz oraz system zliczania pasażerów. Na udogodnienia mogą liczyć niepełnosprawni, a także matki z dziećmi oraz rowerzyści.

Czteroczłonowe jednostki – 31WE pomieszczą 200 osób na miejscach siedzących (w tym 16 uchylnych), a pięcioczłonowe – 45WE będą mogły przewozić 250 pasażerów na miejscach siedzących. Co ważne, Impulsy to pojazdy ekonomiczne i bezpieczne, cechują się bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej. Z zewnątrz wszystkie nowe pociągi pomalowane są na barwy Małopolski. We wnętrzu dominuje kolor szary z zielonymi wykończeniami.

Początkowo z nowych składów będą mogli korzystać podróżni, którzy jeżdżą na popularnej trasie między Wieliczką, Krakowem Głównym a lotniskiem w Balicach (czyli SKA 1). W kolejnych miesiącach pociągi będą obsługiwać nową, trzecią linię Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z Krakowa do Tarnowa, i dalej – do Krynicy przez Nowy Sącz.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

* Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

4 komentarze

    1. Ma wspólnego to, że w ramach informacji na temat transportu publicznego w województwie śląskim, publikujemy również wybrane informacje z sąsiednich województw.

  1. O.K. To może z innej beczki. Czy istnieje szansa na myjnię dla taboru NASZEGO województwa, bo pociągi brudne (od zewnątrz !) jak nieboskie stworzenia. Przepraszam, że się czepiam, ale jestem fanem kolei (od dzieciństwa) i w dodatku patriotą lokalnym.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *