Słowacki problem Zwardonia

P1010710Wczoraj zaprezentowaliśmy plany Kolei Śląskich dotyczące wchodzącego w życie 11 grudnia nowego rozkładu jazdy. Okazało się, że najwięcej emocji wśród czytelników i internautów wzbudziły te pociągi, które nie pojadą.


Spore kontrowersje wzbudza sprawa dalszego braku skomunikowań w Zwardoniu pociągów KŚ z pociągami słowackiego przewoźnika ZSR w kierunku miejscowości za naszą granicą. Dodatkowo, w nowym rozkładzie nie pojedzie poranny pociąg z Bielska-Białej do nadgranicznej stacji co sprawi, że niemożliwa będzie przesiadka na pierwszy kurs w kierunku Czadcy i Żyliny. Okazuje się, że problem komunikacji kolejowej na pograniczu polsko-słowackim jest znacznie poważniejszy i nie ogranicza się do kwestii kursowania bądź nie jednego pociągu.

–  Kilkakrotnie podejmowaliśmy próby podjęcia rozmów i rozwiązania tego problemu. Jednak Słowacy nie są od dłuższego czasu zainteresowani jakimkolwiek komunikowaniem połączeń z pociągami Zwardoń/Skalite – Czadca. Nie znam przesłanek takiego postępowania strony słowackiej, ale na razie nie wygląda, by nastąpiły jakiekolwiek zmiany. A szkoda, bo porozumienie w tej sprawie bardzo by nam pomogło zbudować jeszcze lepszą ofertę dla turystów – mówi Wojciech Dinges, Prezes Zarządu Koleje Śląskie Sp. z o.o.

6 komentarzy

 1. Rozumiem, Panie Prezesie, że w Cieszynie pociągi KŚ są perfekcyjnie skomunikowane z w takcie kursującymi pociągami CD?

 2. Panie Prezesie!

  Ale problem nie leży po stronie Słowaków! To Wy w październiku przecież przyspieszyliście o godzinę odjazd pierwszego pociągu Bielsko – Zwardoń i tym samym przyjeżdża on do Zwardonia o 5.24 – a pociąg do Żyliny odjeżdża o 6.42…. Kompletna bzdura…. Jakie jest połączenie w Zwardoniu z pociągu 15.10 z Żyliny? Żadne! Kiedyś był dojazd na 15.41 do Żyliny. Ale pociąg Kolei Śląskich dojeżdża tylko do Żywca (pojedzie do Zwardonia dopiero w nowym rozkładzie jazdy). Zatem przestańmy w Polsce mówić, że Słowacy robią na złość… Bo to śmieszne!

 3. Czemu na siłę pchać się na Słowację przez Zwardoń? Najlepszym sposobem dostania się na Słowację pociągiem jest skorzystanie usług kolei czeskich. Z Czeskiego Cieszyna w kierunku Żyliny jeżdżą zarówno CD, RegioJet oraz Leo Express i to za nie duże pieniądze, kupując bilet z wyprzedzeniem przez internet. Sam korzystałem z tego rozwiązania i w przyszłym roku również zamierzam.

 4. Można powiedzieć szkoda, że Słowacy nie są zainteresowani dobrym skomunikowaniem swoich pociągów w Zwardoniu. Ale jeśli już ich 4 pociągi kursują do Zwardonia od kilku lat prawie o tych samych godzinach to powinno się to wykorzystać.
  Brak w nowym rozkładzie pociągu przyjeżdżającego do Zwardonia przed odjazdem o 6:42 jedynego porannego pociągu słowackiego do Żyliny eliminuje możliwość podróży tą trasą na jednodniowe wypady na Słowację.
  Pozostaje jeszcze opcja przez Cieszyn, niezbyt atrakcyjna dla mieszkańców powiatu Żywieckiego. Na 7:30 można dojechać do Cieszyna pociągiem z Czechowic, ale na dworzec w Czeskim Cieszynie trzeba dojść więc na pociąg do Żyliny o 07:32 nie da się zdążyć. Następny jest dopiero o 09:34. W efekcie przez Cieszyn np. z Bielska-Białej wyjeżdża się o 05:50 i do Żyliny dociera na 10:30.
  Gdyby był pociąg do Zwardonia wyjeżdżający z Bielska np. o 04:50 to w Zwardoniu bez długiego czekania można by się przesiąść na pociąg do Żyliny (odj. 6:42) i dotrzeć tam na 8:10.z perspektywą ponad 10-ciu godzin na dalszą podróż i powrót np. na ostatni pociąg ze Zwardonia do Katowic o 19:30. Bez takiego pociągu możliwość takich jednodniowych wypadów do Polski pociągiem mają Słowacy, my na ich stronę już nie.

 5. A nie szłoby w tych dziurach poupychać krótkie relacje Zwardoń – Żywiec – Jeleśnia.
  Tylko czymś trzeba do Żywca dojechać i z niego móc odjechać, żeby to miało sens skomunikowania ze Słowacją.

 6. Poprostu trzeba przywrocic dawny wczesno poranny pociąg Katowice – Zwardoń odjazd z Katowic 3.30 i bedzie skomunikowanie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *