PLK największym beneficjentem środków z programu CEF

Fot. PKP PLK S.A.
Fot. PKP PLK S.A.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są największym beneficjentem środków unijnych z instrumentu finansowego „Łącząc Europę”. Na realizację 10 inwestycji z drugiego naboru CEF, otrzymały 1,6 mld euro. Na liście dofinansowanych projektów znalazły się m.in. modernizacja linii na Śląsku, w Krakowie i infrastruktura w portach Trójmiasta, Szczecina i Świnoujścia.


„Łącząc Europę” to jeden z najważniejszych projektów finansowania inwestycji infrastrukturalnych w Unii Europejskiej. W drugiej turze naboru, który odbył się na przełomie 2015/16 r., UE przyznała Polsce prawie 1,9 mld euro na realizację 16 projektów inwestycyjnych, większość na inwestycje kolejowe. Wnioski PLK, jak i innych beneficjentów, zostały pozytywnie ocenione przez KE.

Ten świetny wynik nie jest przypadkowy. To efekt nie tylko prac w ministerstwie, ale także ciężkiej pracy beneficjentów, którzy przygotowali naprawdę dobre wnioski. Z radością będziemy kontynuować naszą współpracę przy realizacji programu „Łącząc Europę” – mówi Stephane Ouaki, przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Wsparcie w ramach programu pozwala zwiększyć konkurencyjność i spójność gospodarczą oraz poprawić integrację społeczeństwa dzięki inwestycjom w rozwój transportu, energetyki i telekomunikacji w krajach członkowskich UE. Znaczenie projektów PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. podkreśliło również Ministerstwo Rozwoju.

Jest kilka projektów w zakresie łączenia polskich portów, zarówno portów Trójmiasta: Gdańska i Gdyni, jak i portów w Szczecinie i Świnoujściu z infrastrukturą drogową kraju. Polska gospodarka uzyskuje znaczną ilość środków w zakresie możliwości realizowania dużych inwestycji transportowych – zaznaczył Witold Słowik, wiceminister Ministerstwa Rozwoju.

Efektem projektów CEF realizowanych przez PLK będzie ponad 500 km zmodernizowanych torów. Dla pasażerów to krótsze podróże i lepsza obsługa na stacjach i przystankach. Zyska kolejowy transport towarowy.

Bardzo ważne inwestycje finansowane w ramach programu to poprawa dojazdu do portów w Gdańsku, Szczecinie, Świnoujściu i Gdyni. Ponadto w środkowej części Polski to inwestycja Łódź – Zduńska Wola. Mamy również projekty na południu Polski związane z poprawą dostępności w Krakowie i aglomeracji, a także elektryfikację linii Węgliniec – Zgorzelec na Dolnym Śląsku – mówił Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Nie zabrakło także projektów dotyczących naszego województwa. Lista projektów PLK, które otrzymały dofinansowanie w II naborze CEF:

 1. Modernizacja linii kolejowej E 30, etap II, odcinek Zabrze – Katowice – Kraków (wsparcie UE: 410 mln euro),
 2. Prace na linii E 75 na odcinku Czyżew – Białystok (wsparcie UE 303 mln euro),
 3. Prace na linii kolejowej E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej (wsparcie UE: 320 mln euro),
 4. Prace na liniach kolejowych nr 14, 811 na odcinku Łódź Kaliska – Zduńska Wola – Ostrów Wlkp., etap I: Łódź Kaliska – Zduńska Wola (wsparcie UE: 73 mln euro),
 5. Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk (wsparcie UE: 116 mln euro),
 6. Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol (wsparcie UE 110 mln euro),
 7. Elektryfikacja linii kolejowych nr 274, 278 na odcinku Węgliniec – Zgorzelec (19 mln euro),
 8. Poprawa dostępu kolejowego do portu morskiego w Gdyni (wsparcie UE: 162 mln euro),
 9. Prace na podstawowych ciągach pasażerskich (E 30 i E 65) na obszarze Śląska, etap I: linia E 65 na odc. Będzin – Katowice – Tychy – Czechowice Dziedzice – Zebrzydowice, wraz z zabudową ERTMS na odc. do Zawiercia (wsparcie UE: 7,6 mln euro),
 10. Poprawa dostępu kolejowego do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu (122 mln euro);

One comment

 1. Dlaczego dalej głucha cisza panuje wokół zagadnienia modernizacji węzła katowickiego? Co z odcinkiem Katowice do Katowice-Ligota? Co z połączeniem Katowice – Mysłowice ( i modernizacją stacji M.)? Co z odcinkiem Bytom – Tarnowskie Góry?
  Te 410 milionów to ściema z których woj. Śląskie nic nie dostanie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *