Kolejne Impulsy dla Kolei Dolnośląskich?

Fot. UMWD
Fot. UMWD

Kolejny już raz, z zazdrością patrzymy na inwestycje w tabor kolejowy czynionie przez Koleje Dolnośląskie. W czwartek, przewoźnik poinformował o ofertach, który wpłynęłt w przetargu na dostawę 11 nowoczesnych, pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Zaskoczenia nie ma. Do walki stanął NEWAG S.A. i PESA Bydgoszcz S.A.


Dlaczego spoglądamy z zazdrością? Choćby dlatego, że na Dolnym Śląsku kupowane są pociągi, które bardzo przydałby się u nas (chodzi o ich długość), a także o to, że do KD trafią (?) kolejne jednostki z jednej rodziny, co wpłynie na koszty utrzymania.

W walce o zamówienie stanął NEWAG S.A., który zaproponował 19,7 mln złotych za jeden pojazd, czteroletnią gwarancję oraz 249 miejsc siedzących. Natomiast PESA Bydgoszcz S.A., zaproponowała 19,92 mln złotych za jeden pojazd, trzyletnią gwarancję i 238 miejsc siedzących. Zgodnie z kryteriami ustalonymi przez zamawiającego, oferty oceniane będą według:

  • ceny – 60%,
  • liczby miejsc siedzących – 25%,
  • długości okresu gwarancji – 15%.

Wszystkie wymienione wyżej kryteria każą szukać potencjalnego wykonawcy w okolicach Nowego Sącza ale znając historię podobnych konkursów Pesa z pewnością broni nie złoży. Niemniej pasażerowie z Dolnego Śląska są obecnie znacznie bliżej nowych, kolejnych Impulsów, niż Elfów.

Pojazdy zostaną skierowane m.in. do obsługi linii: Wrocław – Międzylesie (Lichkov), Wrocław – Węgliniec, Legnica – Lubin – Głogów, Wrocław – Rawicz, Wrocław – Jelcz Laskowice. Pierwsze EZT-y wyjadą na tory już w przyszłym roku.

One comment

  1. Rozumiem i dlatego cieszę się że u nas na Śląsku (Górnym wygrały ELFY bo to daje szanse na większe ujednolicenie taboru KŚ więc nie zazdroszczę kolejom na Dolnym. Ja im zazdroszczę lepszej infrastruktury w obrębie węzła. Tragedia jaka dotyka INFRASTRUKTURĘ na Górnym Śląsku i w Zagłębiu od 27 lat jest wynikiem kontynuacji eksploatacji i niszczenia przez „polactwo” mojego regionu.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *