Cieszyn nie był pierwszy. Ale to zrobił

z18318789qtak-bedzie-wygladalo-centrum-przesiadkowe-w-cieszyCieszyński samorząd nie jest pierwszym, który zdecydował się na przejecie z rąk PKP dworca kolejowego i jego najbliższego otoczenia. Zanim jednak powstanie zintegrowane centrum przesiadkowe przy ulicy Hajduka, na stronie internetowej PKP znaleźliśmy informację, jak z tym zadaniem poradzili sobie inni.


Zaczynamy od dworca w Kwidzynie. Trafił on w ręce miasta w październiku 2012 r. W przyszłości stanie się centrum obsługi podróżnych. Siedzibę będzie tu też miała Straż Miejska oraz lokalne instytucje kulturalne.

Dworzec w Kwidzynie Fot. PKP SA
Dworzec w Kwidzynie
Fot. PKP SA

Dworzec w Namysłowie zmodernizowano w październiku 2011 r. Dzisiaj znajdują się w nim kasy biletowe Przewozów Regionalnych, ogólnodostępne toalety, hol, Klub Seniora, restauracja, salonik prasowy, kwiaciarnia, pomieszczenia obsługi PKS, Powiatowa Komenda Policji, pomieszczenia dla Straży Miejskiej i monitoringu miejskiego oraz lokale Urzędu Miejskiego.

Dworzec w Namysłowie. Fot. PKP SA
Dworzec w Namysłowie.
Fot. PKP SA

Budynek dworca w Karpaczu przekazano w 2008 r. na rzecz Skarbu Państwa w zamian za umorzenie zaległości podatkowych PKP S.A. Następnie dworzec przejęła Gmina Karpacz. Dzisiaj w budynku dworca znajduje się Muzeum Zabawek, a w innej części można obejrzeć wystawę poświęconą kolei karkonoskiej. Tutaj PKP S.A. nie podaje jednego acz drobnego szczegółu – obiekt ten od kilkunastu lat nie obsługuje ruchu kolejowego. Niemniej, coraz skuteczniejsze starania miłośników kolei i władz województwa dolnośląskiego dają coraz bardziej realną wizję powrotu pociągów na linię kolejową Jelenia Góra – Karpacz.

Dworzec w Karpaczu. Fot. PKP SA
Dworzec w Karpaczu.
Fot. PKP SA.

W naszym regionie świetnym przykładem udanych starań gminy o piękny dworzec to przystanek osobowy Goczałkowice-Zdrój. Kto był po zakończeniu remontu, ten wie jak piękny jest teraz ten obiekt i jego najbliższa okolica. A jeszcze cztery lata temu wydawało się, że budynek zniknie z powierzchni ziemi. Żeby nie było tak do końca pięknie, to w naszym regionie mamy niestety też przykład działań w odwrotną stronę. Mowa o mieście Skoczów, gdzie radni kilka tygodni temu swoim brakiem chęci przejęcia tego budynku na rachunek gminy, skazali go na dalszą degradację.

P1090735
Dworzec w Goczałkowicach-Zdroju

Chociaż… PKP SA wytypowały 464 obiekty dworcowe na terenie całego kraju, które zostaną wyremontowane, co oznacza ich dalsze istnienie i funkcjonowanie zgodnie z przeznaczeniem. Zanim jednak ruszą prace, kolej chce poddać pod konsultacje społeczne praktycznie każdą z wybranych lokalizacji. O tym programie napiszemy już niebawem.

One comment

  1. Tym samorządom,którym się to udało należy się medal za wytrwałość. Żeby coś załatwić z PKP trzeba było mieć przysłowiowe końskie zdrowie.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *