IC „Inka” na razie tylko do Bielska

Do Wisły pociągi IC od grudnia kursować będą jak w tym roku, natomiast Żywiec i Zwardoń na IC "Inka" musi jeszcze trochę poczekać
Wisła pociągi IC już ma. Żywiec i Zwardoń na IC „Inka” muszą jeszcze trochę poczekać

Od grudnia skład IC Inka kursować będzie na trasie Lublin – Bielsko-Biała – taką odpowiedź otrzymaliśmy kilkadziesiąt minut temu z biura prasowego PKP Intercity na wysłane tam zapytanie w tej sprawie.


Ta decyzja nie zostanie odebrana pozytywnie na Żywiecczyźnie, bo wraz z uruchomieniem pociągu IC Inka, który miał kursować w weekendy w relacji Lublin – Zwardoń przez Warszawę, Częstochowę, Katowice i Bielsko-Białą wiązano duże nadzieje ze spodziewaną rzeszą turystów, którzy mieli dotrzeć w ten region. Region opuszczony przez PKP Intercity kilkanaście lat temu, od czasu zakończenia kursowania pociągu Batory, relacji Warszawa – Budapeszt.

Decyzja niespodziewana, gdyż jeszcze całkiem niedawno nasz narodowy przewoźnik, gdy ogłaszał konkurs dla pasażerów na wybór nazw wybranych połączeń, coś, co potem głosami narodu otrzymało nazwę „Inka”, figurowało w zestawieniu jako pociąg relacji IC Warszawa/Lublin – Zwardoń. Do niedawna także tak wyglądała trasa tego pociągu publikowana na portalach PKP PLK.

W ostatniej wersji połączenie jednak skrócono do Bielska-Białej. Nieoficjalnie udało się nam ustalić, że tak będzie na pewno do marca, do pierwszej korekty przyszłego rozkładu jazdy. Co potem? Trudno powiedzieć. Innymi słowy – do marca IC Inka nie będzie się różniła niczym od pociągu IC Pilecki, który będzie kursował na tej samej trasie. Tyle, że w dni robocze.

4 komentarze

  1. Powinni sie z Słowacją dogadać i przedłużyć relacje do Żyiliny. A tam zakomunikować z pociągami do Bratysławy i Koszyc.
    I najlepiej na przykładzie Kolei Śląskich (KS) i Dolnośląskich (KD) zrezygnować z taryfy międzynarodowej.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *