Dłuższy remont na LK90

LK nr 90 w Cieszynie
LK nr 90 w Cieszynie

Jak nas poinformowano w PKP PLK, termin zakończenia prac remontowych na linii kolejowej numer 90 pomiędzy Zebrzydowicami a Cieszynem został przesunięty o trzy tygodnie, do końca listopada.


Nieoficjalnie, udało się nam dowiedzieć, że wykonawca nie był w stanie wykonać zaplanowanych robót do 10 listopada, na kiedy pierwotnie wyznaczony był koniec remontu. W związku z tym nie zmienią się zasady poruszania się pociągów po tej trasie. Zastępcza komunikacja autobusowa funkcjonować będzie w godzinach 6 – 18 w dni robocze. W soboty, niedziele i święta pociągi jeździć będą zgodnie z rozkładem jazdy

Jest też informacja dobra. Mianowicie taka, że zakres wykonanych prac pozwoli powrócić na trasie z Zebrzydowic do Cieszyna do prędkości konstrukcyjnej linii nr 90. Po zejściu ekip remontowych pociągi pojadą tam nie 50 km/h jak było pierwotnie zakładane, lecz o 10 km/h szybciej.

OD REDAKCJI:

Uważam, że to decyzja mądra i rozsądna. Wbrew pozorom, szlak z Zebrzydowic do Cieszyna jest w takim stanie,  że plan doprowadzenia go do porządku w niespełna miesiąc zakrawał na szaleństwo. I lepiej, że prace potrwają dalsze trzy tygodnie. Stawiam kamienie przeciw orzechom, że gdyby prace zakończyły się w przyszłym tygodniu, to prędzej czy później, bardziej prędzej, ekipy remontowe zostałyby wezwane tam z powrotem, bo nie można dobrze zrobić niczego i wszystkiego naraz.

Te trzy tygodnie dla nas, pasażerów, nic nie zmienią. Tak naprawdę ważną datą jest 11 grudnia, gdy wejdzie w życie nowy rozkład jazdy. Świadomość trzykrotnie szybszej podróży na znacznym fragmencie tego szlaku, czyli 60 km/h (trudno to ogarnąć, że z takich rzeczy cieszy się człowiek w XXI wieku) może znacznie pomóc w kontekście jakości pasażerskiej linii S58, obsługiwanej przez Koleje Śląskie. Krótszy czas przejazdu z Zebrzydowic do Cieszyna to bardzo ważny argument dla próby przyciągnięcia pasażerów dla tego tracącego na znaczeniu od 2013 roku połączenia. Dlatego jak ma być dobrze, to niech będzie. Nawet te trzy tygodnie później.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *