Najnowocześniejsza w Polsce stacja CNG

Fot. MPK Częstochowa
Fot. MPK Częstochowa

W poniedziałek 24 października 2016 roku na terenie zajezdni Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie oddano do użytku najnowocześniejszą w kraju stację tankowania CNG.


Inwestycja jest efektem umowy jaką MPK związało się z Górnośląskim Zakładem Obsługi Gazownictwa z Zabrza. Firma będzie dostarczać gaz CNG do Częstochowy przez 10 lat (przez ten okres będzie to ok. 16 mln metrów sześciennych tego ekologicznego paliwa).

Razem z budową stacji dało to koszt 52 mln zł. Stacja dostępna jest na razie do użytku wewnętrznego MPK, docelowo będzie (po uzyskaniu stosownych pozwoleń) służyć także klientom indywidualnym. Instalacja składa się m.in z 10 stanowisk z dystrybutorami (dwa do wolnego i osiem do szybkiego tankowania).

–  Ma także dwie duże sprężarki o wydajności 800 metrów sześciennych na godzinę każda, do tego duży magazyn na 60 butli (jedna ma pojemność 150 l). To jedna z najnowocześniejszych tego typu inwestycji w Polsce – uzupełnił podczas uroczystego otwarcia obecny na spotkaniu Leszek Piłat, wiceprezes GZOG.

Inwestycja jest uzupełnieniem poprzednich, proekologicznych działań częstochowskiego MPK.

Mamy do czynienia ze swoistym hat-trickiem. Najpierw kupiliśmy dzięki stuprocentowej dotacji 40 prototypowych autobusów hybrydowych, następnie wybudowaliśmy nową halę do obsługi autobusów, której zazdroszczą nam w innych miastach, a teraz oddajemy stację CNG. Dzięki temu częstochowianie będą wdychać czystsze powietrze, a my realizujemy naszą dewizę „MPK czyli Moja Przyjazna Komunikacja” – pokreślił prezes zarządu MPK w Częstochowie, Roman Bolczyk.

Za swoją dotychczasową działalność Bolczyk otrzymał podczas spotkania wyróżnienie z rąk przedstawicieli kapituły plebiscytu „Laur Przedsiębiorczości”. Kilka miesięcy temu ogólnopolską nagrodą „Laur przedsiębiorczości” zostało odznaczone częstochowskie MPK, tym razem nagroda specjalna w ramach tej formuły – tytuł „Menedżera roku” – trafił do rąk prezesa przedsiębiorstwa. Doceniono ogół jego działań od chwili objęcia funkcji prezesa firmy.

W drugiej części spotkania w sali konferencyjnej biurowca MPK odbyła się konferencja prasowa, na której przybliżono wyniki Analizy Transportowej dotyczącej m.in preferencji komunikacyjnych mieszkańców Częstochowy. Badania przeprowadziła firma Star ITS.

Zleciliśmy je po to by jeszcze lepiej poznać twarde dane na temat organizacji komunikacji w naszym mieście, to w jaki sposób korzystają z niej i chcą w przyszłości korzystać częstochowianie. Troską prezydenta miasta, Krzysztofa Matyjaszczyka jest, aby poziom realizacji usługi komunikacyjnej był jak najwyższy w naszym mieście. Do tego sukcesywnie dążymy na rożnych płaszczyznach. Dlatego w sprawie unowocześniania różnych form naszej komunikacji nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa – zapowiedział zastępca prezydenta Częstochowy, Mirosław Soborak.

Jako zapowiedź najbliższych działań, Soborak wskazał planowany, zakup 40 kolejnych, nowych autobusów, tym razem o napędzie diesla, z bardzo bogatym wyposażeniem (klimatyzacja, liczniki pasażerów, interaktywne mapy, dynamiczna informacja pasażerska, biletomaty, usb, wifi i wiele innych).

Częstochowa na ten cel wywalczyła dofinansowanie ze środków UE. Zadanie kosztować będzie blisko 40 mln zł. Autobusy najpóźniej na wiosnę 2017 roku zaczną wozić pasażerów w komfortowych warunkach. Wyprodukuje je i dostarczy miastu firma Solaris Bus & Coach S.A., która złożyła najlepszą ofertę.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *