Dzień pasażera w UTK

Fot. Internet

Miniony rok przyniósł kolejne zmiany na lepsze na kolei, co nie zwalnia nas z dalszej wytężonej pracy – powiedział Aleksander Drzewiecki, dyrektor katowickiego oddziału Urzędu Transportu Kolejowego, którego odwiedziliśmy wczoraj z racji zorganizowanego przez tą instytucję Dnia Pasażera.


Zmieniająca się rzeczywistość ciągle przynosi nowe wyzwania. Nie inaczej jest w działalności UTK. Wczoraj, z okazji stającego się coroczną tradycją, Dnia Pasażera, odwiedziliśmy katowicki odział tej instytucji. Trafiliśmy na okolicznościowe spotkanie z przedstawicielami różnych środowisk kolejowych, Również z zagranicy, podczas którego omawiano rolę urzędu w dzisiejszej rzeczywistości kolejowej.

Jak uważa dyrektor Drzewiecki, UTK musiało się zmierzyć ze zmianą jakości kolejowej infrastruktury. Coraz większe znaczenie dla sprawnego funkcjonowania tej gałęzi transportu ma elektronika, montowana zarówno w elementach infrastruktury, jak i pojazdach przewoźników. Ważne jest również to, że coraz więcej szlaków, także w naszym regionie, jest po gruntownych remontach i kontrola ich utrzymania ma spełnić nieco inna rolę niż dotychczas.

Chodzi o to, żeby już teraz nie dopuścić do braku działań utrzymaniowych na infrastrukturze. która została odremontowana. Kładziemy na to duży nacisk, bo skoro wydano na te inwestycje dużo pieniędzy, to nie można dopuścić, choćby w najmniejszym stopniu nie wykorzystać w pełni tego potencjału. Przy czym, chcę tutaj dodać, że współpraca zarówno z zarządcami infrastruktury, jak i przewoźnikami rozwija się w dobrym kierunku – przyznaje A. Drzewiecki.

A na koniec ludzie z UTK przypominają pasażerom, że niniejsza instytucja, funkcjonuje również, a może przede wszystkim, dla nich. To właśnie tam podróżni mogą zgłaszać wszelkie uwagi (najlepiej mailowo na www.pasazer.utk.gov.pl) dotyczące jakości i niedogodności na kolei. Wczoraj na katowickim dworcu można było w związku z tym wypełnić ankietę, w której pytano podróżnych o ich opinię związaną z warunkami oferowanymi przez przewoźników i zarządców kolejowych.

My również nanieśliśmy tam swoje spostrzeżenia. Jak udało się nam ustalić, to nie ostatnia taka akcja UTK w naszym regionie. Przedstawiciele urzędu planują kilka takich spotkań na wybranych dworcach kolejowych w najbliższej przyszłości.

One comment

  1. Jeśli mowa o UTK, to pytanie dotyczące zgłoszenia niewłaściwego działania infrastruktury kolejowej np. samoczynnych szlabanów na przejeździe kolejowym.
    Jakieś pół roku temu kiedyś ktoś z rodziny powiedział mi, że na linii 139 na ul. Przędzalniczej przy podniesionych szlabanach przejechał pociąg. Powiedziałem, że to nie możliwe. Zapewniano mnie, że jednak tak było. I wtedy zastanawiałem się gdzie powinno się zgłosić taki fakt, na Policję ?

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *