Dzierżawa zamiast kupna

P1010755Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach ogłosiło przetarg na półroczną dzierżawę siedmiu autobusów 12-metrowych. Postępowanie jest pokłosiem dwóch nieudanych prób zakupu nowych pojazdów. Skoro dzierżawa jest krótkoterminowa, to należy przypuszczać, że przewoźnik niebawem spróbuje po raz kolejny ogłosić konkurs na zakup nowego taboru. 


PKM Gliwice dwukrotnie próbowało rozstrzygnąć przetarg na zakup dziewięciu nowych autobusów klasy maxi. Za pierwszym razem oferta złożona przez MMI, z powodu błędów formalnych nie była w ogóle rozpatrywana, a MAN i Solaris był za drogi. Za drugim podejściem, mimo zwiększenia środków na realizację zadania, również nie udało się rozstrzygnąć postępowania, ponieważ oferty złożone przez MMI (tym razem bez błędów formalnych) i Solarisa przekraczały budżet zamawiającego.

Jakie autobusy dla Gliwic?

Pojazdy dla przewoźnika mają zostać udostępnione na okres od 1 stycznia do końca czerwca przyszłego roku. PKM wstępnie oszacował, że tymi pojazdami wykona pracę eksploatacyjną w wymiarze ok. 190 tys. wzkm (+- 50%). Dla potencjalnego oferenta jest to o tyle istotne, że do miesięcznego czynszu za jeden autobus w wysokości 1000 zł netto trzeba będzie doliczyć koszt przejechania jednego wzkm.

Autobusy muszą spełniać przynajmniej normę Euro 2 i muszą być wyprodukowanie nie wcześniej niż w 2000 roku. Powinny umożliwić podróż przynajmniej 86 pasażerom. Pojazdy muszą być przygotowane do montażu systemu ŚKUP, kasowników Pixel NJ24COT oraz komputera pokładowego typu KPP-2 lub Asterix.

Oferty w postępowaniu składać można do 22 listopada 2016 roku. Będą one oceniane za pomocą trzech kryteriów:

  • ceny – 60%,
  • oceny technicznej pojazdów – 35%,
  • warunków płatności – 5%.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *