Umowa podpisana

p1040605W dniu dzisiejszym, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach, przedstawiciele Kolei Śląskich, Urzędu i PESY Bydgoszcz, podpisali umowę na dostawę taboru kolejowego dla województwa i samorządowego przewoźnika. Będą to pociągi z nowej platformy – Elf2.


W ramach podpisanej umowy, na tory w województwie śląskim trafi przynajmniej 13 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Będą to jednostki Elf2, zmodernizowana wersja obecnie eksploatowanych przez Koleje Śląskie elfów.

.W 2018 roku będziemy w takiej sytuacji, w której Koleje Śląskie nie będą korzystały ze starych pojazdów – zaznaczył Stanisław Dąbrowa, Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który zabrał głos jako pierwszy z grona zebranych. 

O znaczeniu nowych pociągów dla przewoźnika, mówił także prezes Kolei Śląskich, Wojciech Dinges.

Te pociągi będą miały duże znaczenie dla Kolei Śląskich i województwa, ponieważ w momencie zakończenia inwestycji, czyli w połowie roku 2018, pasażerowie po terenie województwa będą mogli poruszać się tylko nowoczesnymi pociągi – powiedział Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

Pociągów na pewno będzie 13, a może być ich więcej, ponieważ zamawiający zastrzegli sobie możliwość skorzystania z prawa opcji – dodatkowych 6 sztuk. Dzięki temu w ramach tego zamówienia zakupionych może zostać w sumie nawet 19 nowych jednostek.

Kiedy na Śląsk przyjadą pierwsze, nowe jednostki?

Pierwszy pojazd, zgodnie z umową powinien do nas trafić na początku drugiej połowy przyszłego roku, zgodnie z harmonogramem dostaw. Kolejne pojazdy będą sukcesywnie dostarczane w drugiej połowie 2017 roku i pierwszej połowie 2018 roku – wyjaśnił Wojciech Dinges.

O zaletach pociągów z platformy Elf2 mówili przedstawiciele producenta, PESY Bydgoszcz.

Nowe pojazdy będą miały wszystkie zalety elfów, które jeżdżą dzisiaj po torach województwa. Z drugiej strony będzie to pojazd nowocześniejszy, zgodnie z normą TSI. Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli dostarczy te pociągi – powiedział Robert Świechowicz, wiceprezes zarządu PESA Bydgoszcz S.A.

UMWŚ i KŚ mogą również skorzystać zapisu, który umożliwia zamawiającemu udzielenie zamówienia uzupełniającego do 20% wartości zamówienia podstawowego. Czyli podpisując umowę z PESĄ Bydgoszcz, Koleje Śląskie i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, mogą domówić, w ramach zamówienia uzupełniającego, pociągi o wartości ponad 41 mln złotych. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *