Umowa podpisana

p1040605W dniu dzisiejszym, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego w Katowicach, przedstawiciele Kolei Śląskich, Urzędu i PESY Bydgoszcz, podpisali umowę na dostawę taboru kolejowego dla województwa i samorządowego przewoźnika. Będą to pociągi z nowej platformy – Elf2.


W ramach podpisanej umowy, na tory w województwie śląskim trafi przynajmniej 13 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Będą to jednostki Elf2, zmodernizowana wersja obecnie eksploatowanych przez Koleje Śląskie elfów.

.W 2018 roku będziemy w takiej sytuacji, w której Koleje Śląskie nie będą korzystały ze starych pojazdów – zaznaczył Stanisław Dąbrowa, Wicemarszałek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, który zabrał głos jako pierwszy z grona zebranych. 

O znaczeniu nowych pociągów dla przewoźnika, mówił także prezes Kolei Śląskich, Wojciech Dinges.

Te pociągi będą miały duże znaczenie dla Kolei Śląskich i województwa, ponieważ w momencie zakończenia inwestycji, czyli w połowie roku 2018, pasażerowie po terenie województwa będą mogli poruszać się tylko nowoczesnymi pociągi – powiedział Wojciech Dinges, prezes Kolei Śląskich.

Pociągów na pewno będzie 13, a może być ich więcej, ponieważ zamawiający zastrzegli sobie możliwość skorzystania z prawa opcji – dodatkowych 6 sztuk. Dzięki temu w ramach tego zamówienia zakupionych może zostać w sumie nawet 19 nowych jednostek.

Kiedy na Śląsk przyjadą pierwsze, nowe jednostki?

Pierwszy pojazd, zgodnie z umową powinien do nas trafić na początku drugiej połowy przyszłego roku, zgodnie z harmonogramem dostaw. Kolejne pojazdy będą sukcesywnie dostarczane w drugiej połowie 2017 roku i pierwszej połowie 2018 roku – wyjaśnił Wojciech Dinges.

O zaletach pociągów z platformy Elf2 mówili przedstawiciele producenta, PESY Bydgoszcz.

Nowe pojazdy będą miały wszystkie zalety elfów, które jeżdżą dzisiaj po torach województwa. Z drugiej strony będzie to pojazd nowocześniejszy, zgodnie z normą TSI. Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli dostarczy te pociągi – powiedział Robert Świechowicz, wiceprezes zarządu PESA Bydgoszcz S.A.

UMWŚ i KŚ mogą również skorzystać zapisu, który umożliwia zamawiającemu udzielenie zamówienia uzupełniającego do 20% wartości zamówienia podstawowego. Czyli podpisując umowę z PESĄ Bydgoszcz, Koleje Śląskie i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, mogą domówić, w ramach zamówienia uzupełniającego, pociągi o wartości ponad 41 mln złotych. Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *