Spory ruch w rejonie Ligoty

Trwają prace remontowe na linii kolejowej nr 139
Trwają prace remontowe na linii kolejowej nr 139

Rozpoczął się remont ostatniej części torowiska na odcinku linii nr 139 z Katowic do Bielska-Białej. Do grudnia jednym torem jeździć będą pociągi pomiędzy Katowicami Ligotą a Mąkołowcem, na granicy Tychów i stolicy województwa.


Półtora roku ekipy remontowe zmagają się z polepszeniem warunków podróżowania pomiędzy Katowicami a Bielskiem. Przyznajmy szczerze, tam gdzie prace są już skończone jakość podróżowania znacznie się podniosła. Ostatnią częścią tego przedsięwzięcia jest odnowa toru nr 1 na odcinku Katowice Ligota  – posterunek odgałęźny Mąkołowiec.

Wczoraj, gdy przejeżdżaliśmy tamtędy widać już było pierwsze efekty bytności robotników. Nie ma jeszcze co prawda najcięższego sprzętu, jednak np. przy peronie przystanku Katowice Podlesie tor został już rozebrany. W innych rejonach zamkniętego odcinka również spotkaliśmy ekipy remontowe, które prowadziły prace przygotowawcze przed nasileniem tempa robót. Poczekamy, jednak aż prace nabiorą właściwego tempa i wówczas pojawimy się w rejonie prac by już na większą skalę zobrazować na naszych łamach jak taki remont wygląda. Podróżnym przypominamy, że zakończenie wszystkich prac planowane jest na 10 grudnia.

Jak wyżej wspominaliśmy, główne prace trwają na torze nr 1 z Katowic do Tychów. Ciekawostką jest natomiast, że ekipy remontowe wzięły się również za tor nr 5 przy pierwszym peronie dworca w Katowicach Ligocie. To ten tor z którego wiele, wiele lat temu odjeżdżały bezpośrednie pociągi do Gliwic. W ostatnim czasie zdążył jednak solidnie zarosnąć trawą, jednak od kilku dni czynione są intensywne prace, by przywrócić go do stanu funkcjonalności.

2 komentarze

    1. Wszystko wskazuje na to, że od grudnia ma być od Ligoty do Czechowic 140 km/h. Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, ale wiemy, że niektóre przyspieszone pociągi KŚ trasowane są w nowym rozkładzie na S5 i S6 na 130 km/h.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *