Infrastrukturalne inwestycje Tramwajów Śląskich (Cz.1)

p1040198aPisaliśmy już na łamach naszego portalu o planach taborowych, które w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy chcą zrealizować Tramwaje Śląskie. Jednak lwią część projektu inwestycyjnego śląskiej spółki, stanowią zadania związane modernizacją i budową nowych torowisk tramwajowych. Dzisiaj skupimy się planach dotyczących budowy nowych linii.


Projekt inwestycyjny Tramwajów Śląski prowadzony jest pn.: „Zintegrowany projekt modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego”. Jego wartość szacuje się na ok. 880 mln złotych, a poziom dofinansowania określony został wstępnie na poziomie 63%.

Liczymy, że w trakcie realizacji projektu poziom dofinansowania wzrośnie, podobnie jak miało to miejsce w przypadku zakończonego już projektu inwestycyjnego – mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy śląskiej spółki.

Wówczas, dzięki zwiększeniu poziomu finansowania z 64,25% do 80%, spółka zaoszczędziła prawie 100 mln złotych.

Budowa nowych linii tramwajowych

Plany inwestycyjne Tramwajów Śląskich zakładają budowę trzech nowych linii tramwajowych, które będę przebiegały na terenie trzech miast: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Katowic. Pierwsza z nich planowana jest od istniejącej pętli wokół osiedla Pekin do ul. Braci Mieroszewskich i wzdłuż tej arterii do Dąbrowy Górniczej, gdzie włączona zostanie do istniejącej infrastruktury na ul. Królowej Jadwigi.

Dwie kolejne, przeprowadzone zostaną na terenie z Katowic. Pierwsza z nich, zakłada budowę nowej linii wzdłuż ul. Grundmana, która połączy torowiska w ul. Gliwickiej i ul. Chorzowskiej. Druga obejmuje budowę torów od istniejącej pętli Brynów, przez Ochojec do osiedla Odrodzenia zakończona pętlą Kostuchna w okolicy skrzyżowania ul. Bażantów z ul. Armii Krajowej.

Oprócz ambitnych planów budowy nowych linii tramwajowych, śląska spółka chce zmodernizować blisko 100 km torowisk, o czym napiszemy jutro.

 

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *