Zero tolerancji dla nielegalnego przechodzenia przez tory

Fot. PKP PLK S.A.
Fot. PKP PLK S.A.

85 000 patroli terenów kolejowych – tyle przeprowadzili funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei w tym roku. Podczas patroli szczególną uwagę zwracali na ochronę wiaduktów, mostów i tuneli kolejowych, które zbyt często stają się dla nieostrożnych pieszych drogą na skróty.


SOK-iści zapowiadają zero tolerancji dla tych, którzy nielegalnie przechodzą przez tory i w nieuprawniony sposób korzystają z infrastruktury.

Mimo znaków, wygrodzeń i ostrzeżeń, część pieszych traktuje mosty i wiadukty kolejowe jako sposób na skrócenie sobie drogi. Funkcjonariusze SOK przypominają, że osoby zatrzymane na nielegalnym przechodzeniu przez tory lub korzystające bez uprawnienia z infrastruktury narażają się na mandat lub sprawę w sądzie.

Tylko w okresie między styczniem a sierpniem Straż Ochrony Kolei wystawiła 9 200 mandatów karnych za nieuprawnione przebywanie w obszarze kolejowym lub nielegalne przechodzenie przez tory. 20% z nich dotyczyło przechodzenia przez mosty, wiadukty i tunele.

Dla własnego bezpieczeństwa każdy powinien pamiętać, że przechodzenie przez tory w miejscu niedozwolonym i traktowanie mostów i wiaduktów kolejowych jako skróty jest wyjątkowo niebezpieczne.Bezpieczne przechodzenie przez tory możliwe jest dzięki kładkom, tunelom, przejściom lub innym obiektom do tego przystosowanym – mówi Paweł Boczek, Zastępca Komendanta Głównego Straży Ochrony Kolei ds. Ochrony

Od stycznia do sierpnia tego roku podczas nielegalnego przekraczania torów życie straciły 104 osoby, a 37 zostało ciężko rannych.

  • Za przechodzenie przez tory w miejscu niedozwolonym oraz nieuprawnione korzystanie z infrastruktury grozi mandat karny lub sprawa w sądzie;
  • Między styczniem a sierpniem SOK przeprowadziła 85 tysięcy patroli na terenach kolejowych;
  • 9 200 osób zostało ukaranych mandatami za nielegalne wchodzenie na tory – 20% z nich traktowało mosty, wiadukty i tunele jako skróty.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *