Lepsze pewne srebro niż niepewne złoto

srebrny-pociag_grafika„Jeszcze do niedawna cała Polska żyła historią Złotego Pociągu w Wałbrzychu – tymczasem u nas na Śląsku możemy mówić o Srebrnym Pociągu. O ile jednak ten pierwszy jest niedostępny gdzieś pod ziemią, o tyle ten drugi jest na wyciągnięcie ręki i do podziemi prowadzi…”


Tak pięknie i poetycko zaczyna się kolejny komunikat prasowy biura Kolei Śląskich. Aby uchylić nieco więcej rąbka tajemnicy śpieszymy z wyjaśnieniami – Srebrny Pociąg to nowa oferta stworzona wspólnie przez Koleje Śląskie, Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Dzięki niej poszukiwacze przygód z naszego regionu mogą na jednym bilecie w promocyjnej cenie odbyć podróż (tam i z powrotem) pociągiem Kolei Śląskich oraz Górnośląskich Kolei Wąskotorowych by zwiedzić unikalną Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

Pierwszy kurs już w najbliższą niedzielę, 2 października i wtedy mamy przekonać się, że lepszy jest Srebrny Pociąg na wyciągnięcie ręki, niż złoty gdzieś pod ziemią. Pociąg pojedzie z Katowic do Bytomia, a stamtąd wąskim torem do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Następne przejazdy z centrum Katowic do kopalni srebra będą odbywać się w kolejne niedziele października i listopada. Nowa oferta jest adresowana przede wszystkim do ludzi aktywnych i chętnych wrażeń. Nadmieniamy, że Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach została zgłoszona do wpisu na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Trasę Katowice – Bytom – Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach i z powrotem będzie można przejechać na podstawie jednego, wspólnego biletu Pierwszy odcinek pociągiem Kolei Śląskich, a drugi pociągiem Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Do tej pory Górnośląskie Koleje Wąskotorowe uruchamiały pociągi głównie w okresie wakacyjnym, teraz chcemy rozszerzyć naszą ofertę przewozową także na miesiące jesienne. Wspólnie z Kolejami Śląskimi i z Zabytkową Kopalnią Srebra chcemy zaproponować produkt nie tylko dla miłośników kolei, techniki i podziemi, ale także dla wszystkich chętnych, chcących spędzić w ciekawy sposób niedzielne, jesienne popołudnia. Ponieważ w składzie wąskotorowego pociągu pojadą wagony częściowo otwarte, a temperatura w kopalni wynosi ok. 10 st. dlatego na wyprawę Srebrnym Pociągiem przyda się cieplejszy strój i wygodne obuwie – mówi Prezes Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych Kamil Czarnecki.

Srebrny Pociąg będzie kursował w każdą niedzielę od 2 października do 27 listopada. Wyruszy jako pociąg KŚ o 11:37 z Katowic (kierunek Lubliniec – linia S8). Przyjazd na stację Bytom o 12:06. Następnie, w Bytomiu, po przesiadce na tzw. „5 peron” – Bytom Wąskotorowy, o 12:30 wyruszy pociąg GKW do stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (przyjazd 13:10). W godzinach 13:30 – 15:30 będzie miało miejsce zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Odjazd powrotnego pociągu GKW ze stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra nastąpi o godzinie 15:50, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 16:30. Natomiast z Bytomia odjazd pociągiem KŚ do Katowic o godzinie 16:59. Przyjazd do Katowic – 17:24.

Uwaga! 16 października zmienia się rozkład jazdy pociągów Kolei Śląskich, o kilka minut zmieni się więc także godzina odjazdów pociągów z Katowic (nr 44089) oraz z Bytomia (nr 44616).

Bilet normalny kosztuje 49 zł, a ulgowy, przysługujący dzieciom oraz młodzieży i osobom uczącym się do 26 roku życia, 39 zł za okazaniem ważnej legitymacji.

Cena biletu obejmuje:

  • przejazd pociągami KŚ w relacji Katowice – Bytom – Katowice,
  • przejazd pociągami GKW (nr W-101 i nr W-102) w relacji Bytom Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra – Bytom Wąskotorowy,
  • zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra z przewodnikiem.

Bilety można nabyć codziennie w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich na dworcu głównym w Katowicach oraz w dniu imprezy (tylko w przypadku wolnych miejsc) tuż przed odjazdem pociągu wąskotorowego na przystanku Bytom Wąskotorowy.

Przejazdy organizują Koleje Śląskie oraz Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych i Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Uruchomione pociągi w ramach oferty Srebrny Pociąg dofinansowane są z budżetu samorządu Województwa Śląskiego oraz przez Gminy Bytom i Tarnowskie Góry.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *