Koleje Śląskie jeżdżą już pięć lat!

Fot. Koleje Śląskie
Fot. Koleje Śląskie

1 października minie 5 lat, od kiedy na trasę ruszył pierwszy pociąg Kolei Śląskich. W związku z tym małym jubileuszem, przewoźnik zaplanował na najbliższy weekend kilka atrakcji dla naszych pasażerów i miłośników kolei…


Koleje Śląskie zapraszają wszystkich pasjonatów kolei w sobotę (1 października) na perony dworców w Katowicach i Bielsku-Białej, gdzie od godziny 10:00 do 16:00 przewoźnik udostępni odwiedzającym po jednym pojeździe z swojej bazy taborowej. Korzystając z tej okazji można będzie m.in. zobaczyć z bliska jak wygląda kabina maszynisty, czy też zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie za sterami pociągu.

Tego dnia serdecznie zapraszamy także do naszego Centrum Obsługi Pasażera (COP) na dworcu w Katowicach, gdzie będzie można zobaczyć minimakietę z modelami kolejek, przygotowaną przez katowickie Stowarzyszenie Miłośników Kolei – mówi Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy spółki Koleje Śląskie.

Wystawa będzie dostępna w godzinach 10:00–16:00 i po tym czasie przeniesie się do Sosnowca, gdzie będzie ją można podziwiać  w znacznie większej okazałości następnego dnia – w niedzielę – w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Jana Kilińskiego 31.

Podczas wystawy w COP można będzie zapytać o bezpłatne wejściówki na tę niedzielną giełdę i prezentację kolei w miniaturze w Sosnowcu. Wśród wielu atrakcji podczas niedzielnych prezentacji znajdzie się m.in. możliwość zabawy kolejkami i poprowadzenia pociągu. Oczy zwiedzających będą cieszyć m.in. miniaturowe pociągi jeżdżące po szlakach i plątaninach torów na makiecie o wymiarach 6 x 10 m. Samo centrum w Sosnowcu znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, więc również na miejsce warto wybrać się pociągiem.

Ponadto w sobotę, w pojazdach udostępnionych na katowickim i bielskim dworcu, a także w Centrum Obsługi Pasażera można będzie zdobyć kupon na bezpłatny przejazd jubileuszowym pociągiem specjalnym. Pociąg wyruszy w niedzielę o godzinie 14:05 z dworca w Katowicach i wróci na niego o godzinie 15:54. Trasa przejazdu będzie przebiegała w większości unikalnym szlakiem, którym nie jeździmy na co dzień, będzie to zatem nie lada gratka dla wszystkich miłośników kolei. Pociąg przejedzie przez takie stacje i posterunki jak: Chorzów Batory, Hajduki, Katowice Panewniki, Katowice Muchowiec, Stawiska, Mysłowice. Kupony na ten pociąg będą wydawane na hasło „Jeździmy z Wami już 5 lat”, a ich liczba jest ograniczona.

Na koniec garść informacji dla lubiących statystyki:
Koleje Śląskie rozpoczęły realizację przewozów pasażerskich 1 X 2011 r. Od tego czasu:

  • pociągi spółki przejechały ponad 29 mln kilometrów – to tak jakby 37 razy udać się na Księżyc i wrócić,
  • przewoźnik przewiózł ponad 70 mln pasażerów – to tak jakby w ciągu 5 lat przewieziono wszystkich mieszkańców Francji i Chorwacji,
  • przewoźnik uruchomił ponad 450 tysięcy pociągów – gdyby wszystkie osoby z uruchomionych pociągów zdecydowały się na podróż autem (nawet przy założeniu, że w każdym aucie będą podróżować po 4 osoby), oznaczałoby to codziennie prawie 10 tys. samochodów więcej na drogach.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *