Pociąg retro odwiedzi Żywiec

Fot. By Tekatka191, CC BY-SA 3.0
Fot. By Tekatka191, CC BY-SA 3.0

Już 2 października zabytkowy pociąg retro na trasie z Chabówki przez Suchą Beskidzką do Żywca pozwoli przenieść się do kolejowej rzeczywistości z XX wieku. Zabytkowy pociąg pokona jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, z Suchej Beskidzkiej do Żywca, by powrócić tą samą trasą do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.


W ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”, 2 października 2016 roku ze stacji Chabówka wyruszy specjalny skład retro, który pojedzie przez Suchą Beskidzką do Żywca i z powrotem. Pociąg, zestawiony z zabytkowej lokomotywy Ty42-107 z 1946 roku i wagonów z lat 1920 – 1935, pokona fragment dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która została otwarta w 1884 roku w austro-węgierskiej Galicji. Trasa stanowiła ważny szlak komunikacyjnych łączący zachód i wschód terytorium ówczesnej Galicji, a jednymi z istotniejszych dworców kolejowych były te w Żywcu i Suchej Beskidzkiej.

Nie bez powodu przejazd pociągu Retro będzie stanowił swego rodzaju wycieczkę do historycznego dziedzictwa regionu żywieckiego i suskiego, niezwykle cennego w skali kraju i Europy. W ramach przejazdu planowane są postoje połączone z prezentacją miast i gmin na wybranych stacjach kolejowych. W Żywcu planowany jest happening promocyjny i poczęstunek regionalnymi przysmakami, przy współudziale Stowarzyszenia Kolej Beskidzka. Warto dodać, że w składzie pociągu będzie znajdował się wagon barowy, umożliwiający konsumpcję w niezwykle historycznie atrakcyjnych okolicznościach.

Linia kolejowa z Żywca do Suchej Beskidzkiej uchodzi za jeden z najbardziej malowniczo poprowadzonych szlaków kolejowych w Polsce. Z okna pociągu będzie można podziwiać przepiękne krajobrazy Beskidu Makowskiego i Żywieckiego. Partnerzy projektu, realizowanego przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, zapewnią również konkursy z nagrodami oraz upominki.

Zabytkowy pociąg retro odjedzie ze stacji Chabówka o godzinie 10:00. Przyjazd do stacji Żywiec zaplanowano na godzinę 13:30. Podróż powrotną pasażerowie zabytkowego pociągu rozpoczną w Żywcu o godzinie 14:30 i zakończą w Chabówce o 16:30.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach. Projekt jest realizowany przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

Partnerem strategicznym jest spółka PKP Cargo.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *