Pociąg retro odwiedzi Żywiec

Fot. By Tekatka191, CC BY-SA 3.0
Fot. By Tekatka191, CC BY-SA 3.0

Już 2 października zabytkowy pociąg retro na trasie z Chabówki przez Suchą Beskidzką do Żywca pozwoli przenieść się do kolejowej rzeczywistości z XX wieku. Zabytkowy pociąg pokona jedną z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, z Suchej Beskidzkiej do Żywca, by powrócić tą samą trasą do Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce.


W ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej”, 2 października 2016 roku ze stacji Chabówka wyruszy specjalny skład retro, który pojedzie przez Suchą Beskidzką do Żywca i z powrotem. Pociąg, zestawiony z zabytkowej lokomotywy Ty42-107 z 1946 roku i wagonów z lat 1920 – 1935, pokona fragment dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, która została otwarta w 1884 roku w austro-węgierskiej Galicji. Trasa stanowiła ważny szlak komunikacyjnych łączący zachód i wschód terytorium ówczesnej Galicji, a jednymi z istotniejszych dworców kolejowych były te w Żywcu i Suchej Beskidzkiej.

Nie bez powodu przejazd pociągu Retro będzie stanowił swego rodzaju wycieczkę do historycznego dziedzictwa regionu żywieckiego i suskiego, niezwykle cennego w skali kraju i Europy. W ramach przejazdu planowane są postoje połączone z prezentacją miast i gmin na wybranych stacjach kolejowych. W Żywcu planowany jest happening promocyjny i poczęstunek regionalnymi przysmakami, przy współudziale Stowarzyszenia Kolej Beskidzka. Warto dodać, że w składzie pociągu będzie znajdował się wagon barowy, umożliwiający konsumpcję w niezwykle historycznie atrakcyjnych okolicznościach.

Linia kolejowa z Żywca do Suchej Beskidzkiej uchodzi za jeden z najbardziej malowniczo poprowadzonych szlaków kolejowych w Polsce. Z okna pociągu będzie można podziwiać przepiękne krajobrazy Beskidu Makowskiego i Żywieckiego. Partnerzy projektu, realizowanego przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei, zapewnią również konkursy z nagrodami oraz upominki.

Zabytkowy pociąg retro odjedzie ze stacji Chabówka o godzinie 10:00. Przyjazd do stacji Żywiec zaplanowano na godzinę 13:30. Podróż powrotną pasażerowie zabytkowego pociągu rozpoczną w Żywcu o godzinie 14:30 i zakończą w Chabówce o 16:30.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce i obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach. Projekt jest realizowany przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

Partnerem strategicznym jest spółka PKP Cargo.

One comment

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *