Pół miliarda na transport niskoemisyjny

img_20160920_190931

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, 560 mln złotych dofinansowania zostanie przeznaczonych na projekty w ramach konkursów dotyczących niskoemisyjnego transportu miejskiego i efektywnego oświetlenia w subregionie centralnym, północnym i południowym. Łącznie, na konkursy w trzech subregionach zgłoszono 26 wniosków.


Spośród 26 złożonych wniosków, 4 nie uzyskały dofinansowania z powodu braków formalnych. Są to projekty PKM Czechowice-Dziedzice, miasta Rodzionków oraz gmin Ornontowice i Zawiercie.

Subregion centralny – Gliwice, Tychy, Katowice, Sosnowiec, Jaworzno

Największe dofinansowanie w subregionie centralnym otrzymają PKM Katowice sp. z o.o. (96 mln zł) i PKM Sosnowiec sp. z o.o. (89 mln zł) na zakup niskoemisyjnego, ekologicznego taboru autobusowego. Następnie:

  • miasto Tychy na inteligentny system zarządzania i sterowania ruchem (60 mln zł),
  • miasto Sosnowiec na modernizację infrastruktury autobusowo-tramwajowej oraz budowę i rozbudowę małych węzłów przesiadkowych i łączących je ścieżek rowerowych (56 mln zł),
  • miasto Katowice na węzły przesiadkowe Brynów (57 mln zł), Zawodzie (53 mln zł) i Ligota (9 mln zł),
  • PKM Jaworzno sp. z o.o. na zakup elektrycznego taboru autobusowego wraz z systemem inteligentnego zarządzania flotą, wraz z budową centralnej stacji ładowania i wymiany baterii (41,4 mln zł),
  • miasto Gliwice na rozbudowę systemu detekcji na terenie miasta Gliwice wraz z modernizacją wybranych sygnalizacji świetlnych (25 mln zł).

Subregion północny – Częstochowa, Rędziny

W subregionie północnym dofinansowanie przyznano dwóm podmiotom: Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Częstochowie sp. z o.o. na zakup nowego taboru autobusowego (30 mln zł) oraz gminie Rędziny także na zakup nowych autobusów.

Subregion południowy – Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec

W lipcu wybranych zostało dodatkowo 5 projektów z subregionu południowego na kwotę dofinansowania prawie 80 mln zł. Największe środki przyznano wówczas miastu Bielsko-Biała na rozwój zrównoważonego transportu miejskiego (59 mln zł), miastu Cieszyn na budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego (10 mln zł) oraz miastu Żywiec na stworzenie zintegrowanego systemu dynamicznej informacji pasażerskiej wraz z zakupem autobusów niskopodłogowych (7,5 mln zł).

Wkrótce kolejne projekty

Do końca roku będzie można składać kolejne projekty w tym obszarze we wszystkich subregionach.

Musimy spowodować, że mieszkańcy województwa śląskiego przesiądą się na transport publiczny, a przesiądą się, jeżeli on będzie ekologiczny, nowy, czysty, a przede wszystkim zintegrowany z innymi środkami – powiedział marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa.

Lista złożonych i ocenionych projektów:

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *