Legiovlak w Czeskim Cieszynie

dsc_0448Niecodzienną atrakcję można oglądać do 22 września przy czwartym peronie dworca w Czeskim Cieszynie. To replika pociągu czeskich legionistów sprzed 100 lat. Wizyta w mieście nad Olzą to część wielkiej prezentacji nietypowego składu w całych Czechach.


Replika jest dumą Czechów i postanowiono, że 12 wagonów, które można obecnie oglądać tuż za nasza granicą, będzie jeździć po całym kraju aż do 2020 roku prezentując się w ponad 100 miejscowościach. Ekspozycja jest bezpłatna, a zwiedzający mogą zobaczyć jak dokładnie 100 lat temu wyglądały wagony biurowe dla dowództwa, wagon, gdzie żołnierze jedli posiłki i taki gdzie opatrywano rannych. W jednym z nich można obejrzeć filmowe prezentacje o historii czeskich legionistów. Są też platformy do przewozu pojazdów, czy kuchni polowej. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak ostatni wagon, z ciekawą kolekcją broni z tamtych czasów. Generalnie – ciekawe i unikalne.

Skład jest repliką pociągu, którym czescy legioniści podróżowali po całej wschodniej Europie (m.in po magistrali syberyjskiej), gdzie przyszło im walczyć. Z inicjatywą odrestaurowania tego unikalnego składu wystąpiły Česke Drahy i dzięki dużemu zaangażowaniu sponsorów udało się odtworzyć poszczególne wagony, co pozwoliło uruchomić „jeżdżącą” pamiątkę historyczną, którą odwiedziło już 115 000 osób.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

2 komentarze

  1. W trakcie ewakuacji korpus (czechosłowacki) utrudniał równoległy transport żołnierzy polskiej 5 Dywizji Strzelców Polskich (Syberyjskiej) pod dowództwem płk. Waleriana Czumy, która zgodnie z ustaleniami sprzymierzonych, miała stanowić straż tylną wycofujących się oddziałów białych. Na skutek tego, 5 Dywizja została odcięta przez bolszewików. Tylko nieliczni żołnierze polscy zdołali się wycofać i po transporcie morskim przez Pacyfik i Morze Śródziemne trafić na front wojny polsko-bolszewickiej w lipcu 1920 roku.

    Oto jedno z największych dokonań tej knedlowej armady

    1. Dziękujemy za rys historyczny, co nie zmienia postaci rzeczy, że replika pociągu jest ciekawa do zobaczenia

Napisz komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *