Legiovlak w Czeskim Cieszynie

dsc_0448Niecodzienną atrakcję można oglądać do 22 września przy czwartym peronie dworca w Czeskim Cieszynie. To replika pociągu czeskich legionistów sprzed 100 lat. Wizyta w mieście nad Olzą to część wielkiej prezentacji nietypowego składu w całych Czechach.


Replika jest dumą Czechów i postanowiono, że 12 wagonów, które można obecnie oglądać tuż za nasza granicą, będzie jeździć po całym kraju aż do 2020 roku prezentując się w ponad 100 miejscowościach. Ekspozycja jest bezpłatna, a zwiedzający mogą zobaczyć jak dokładnie 100 lat temu wyglądały wagony biurowe dla dowództwa, wagon, gdzie żołnierze jedli posiłki i taki gdzie opatrywano rannych. W jednym z nich można obejrzeć filmowe prezentacje o historii czeskich legionistów. Są też platformy do przewozu pojazdów, czy kuchni polowej. Największym zainteresowaniem cieszy się jednak ostatni wagon, z ciekawą kolekcją broni z tamtych czasów. Generalnie – ciekawe i unikalne.

Skład jest repliką pociągu, którym czescy legioniści podróżowali po całej wschodniej Europie (m.in po magistrali syberyjskiej), gdzie przyszło im walczyć. Z inicjatywą odrestaurowania tego unikalnego składu wystąpiły Česke Drahy i dzięki dużemu zaangażowaniu sponsorów udało się odtworzyć poszczególne wagony, co pozwoliło uruchomić „jeżdżącą” pamiątkę historyczną, którą odwiedziło już 115 000 osób.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

2 komentarze

  1. W trakcie ewakuacji korpus (czechosłowacki) utrudniał równoległy transport żołnierzy polskiej 5 Dywizji Strzelców Polskich (Syberyjskiej) pod dowództwem płk. Waleriana Czumy, która zgodnie z ustaleniami sprzymierzonych, miała stanowić straż tylną wycofujących się oddziałów białych. Na skutek tego, 5 Dywizja została odcięta przez bolszewików. Tylko nieliczni żołnierze polscy zdołali się wycofać i po transporcie morskim przez Pacyfik i Morze Śródziemne trafić na front wojny polsko-bolszewickiej w lipcu 1920 roku.

    Oto jedno z największych dokonań tej knedlowej armady

    1. Dziękujemy za rys historyczny, co nie zmienia postaci rzeczy, że replika pociągu jest ciekawa do zobaczenia

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *