Solbus kontra Solaris

P1020937Wczoraj, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Częstochowie otworzyło koperty w przetargu nieograniczonym na dostawę 40 nowych, bogato wyposażonych autobusów niskopodłogowych. O zamówienie ubiegają Solaris Bus & Coach i konsorcjum dwóch firm: 2G Bus & Coach oraz Blue Line.


W przetargu prowadzonym w ramach projektu: „Moja Przyjazna Komunikacja – zakup nowego taboru autobusowego na potrzeby realizacji zadań z zakresu transportu publicznego w Gminie Miasto Częstochowa” wpłynęły dwie oferty. O ile Solarisa nikomu przedstawiać nie trzeba, o tyle firmy 2G Bus & Coach i Blue Line brzmią tajemniczo. Spieszymy z wyjaśnieniem. 2G Bus & Coach to kolejne wcielenie firmy oferującej autobusy marki Solbus, a Blue Line, jako partner w konsorcjum pozwala na spełnienie części kryteriów, w tym doświadczenia, którego młodej, bo założonej w maju bieżącego roku, spółce brakuje.

Tańszą propozycję przedstawiło bydgosko-łańcuckie konsorcjum, które za wyprodukowanie 40 nowych Solcity SM12 zażyczyło sobie 42,45 mln złotych brutto. Z kolei producent z Bolechowa, 40 nowych Solarisów Urbino 12 IV generacji wycenił na 45,66 mln złotych brutto.

Na chwilę obecną bliższej zwycięstwa, przede wszystkim dzięki niższej cenie, jest konsorcjum 2G Bus & Coach oraz Blue Line. Dodajmy, że kwota jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia wynosi 44,895 mln złotych brutto.

Kryteria oceny ofert w przetargu prowadzonym przez MPK Częstochowa stanowią:

  • cena – 80%,
  • ocena techniczna – 19%,
  • warunki serwisu i gwarancji – 1%.

Jeśli nie stanie się nic nadzwyczajnego, tzn. jeśli konsorcjum poprawnie przygotowało ofertę, to park taborowy częstochowskiego MPK powiększy się o 40 autobusów marki Solbus. Na rozstrzygnięciem przetargu, najprawdopodobniej przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać, ponieważ przewoźnik cały czas czeka na potwierdzenie unijnego dofinansowania na zakup pojazdów.

3 komentarze

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *