Nisko na święta?

IMG_20160905_195358
Nadchodzi koniec katowickich Ikarusów

Wszystko wkazuje, że już na święta Bożego Narodzenia z linii autobusowych obsługiwanych przez PKM Katowice znikną wszystkie autobusy wysokopodłogowe, które jeszcze regularnie wożą pasażerów. Zależy to jednak od kilku czynników…


Partia kolejnych 30 autobusów marki Solaris (15 sztuk autobusów przegubowych oraz 15 klasycznych 12-metrowych), które zasilą park taborowy katowickiego przewoźnika sprawi, że nowoczesny tabor kompletnie zapełni obsługę wszystkich kursów przewoźnika w ramach zleceń z KZK GOP. Przedstawiciele przewoźnika liczą po cichu, że zdarzy się to jeszcze przed Wigilią. Według ustaleń z producentem z Bolechowa pierwszy autobus z tej transzy ma pojawić się w Katowicach w pierwszych dniach listopada. Harmonogram dostaw ma kalendarzowo pokrywać się niemal w całości z dostawami z umowy z roku 2015. Wtedy niemal całe zamówienie (20 sztuk) zostało zrealizowane do początku grudnia.

Pamiętać jeszcze należy, że obecność autobusu w bazie przy ulicy Mickiewicza w Katowicach nie oznacza natychmiastowego wyjazdu na trasy. Po przybyciu z fabryki następuje jeszcze montaż urządzeń typu kasowniki i automaty na potrzeby ŚKUP. Kilka dni trwa też procedura ubezpieczenia pojazdów. Dopiero po załatwieniu wszystkich formalności pojazd może wyjechać na kursy z pasażerami.

Będziemy się temu przyglądać z uwagą, ponieważ spotykamy się z opiniami, że nie ma się co cieszyć, gdyż wielu przewoźników rozdział z autobusami wysokopodłogowymi ma zamknięty już od dawna. U nas jednak będzie się to działo dopiero za kilka tygodni, więc uznaliśmy, że jako sam fakt jest to godne odnotowania i podkreślenia.

Z doświadczenia wiemy też, że współpraca Solaris Bus & Coach z PKM Katowice jest prowadzona na zdrowych zasadach, więc należy spodziewać się, że planowane terminy dostarczenia nowych wozów oraz ich dopuszczenia do ruchu zostaną dotrzymane. Silesia Info Transport przygotowuje swoim Czytelnikom niespodziankę w związku z tym faktem, jednak, tradycyjnie, jak będzie wszystko uzgodnione i należycie przygotowane, wówczas w pierwszej kolejności poinformujemy Was o tym.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *