E-papierowa tabliczka przystankowa

Fot. PKM Jaworzno
Fot. PKM Jaworzno

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie rozpoczęło testy tabliczki przystankowej w technologi e-papieru. Pierwsze tego typu urządzenie w Polsce zostało uruchomione już na przystanku PECHNIK. Przedstawiciele przewoźnika pomysł ten zaczerpnęli prosto z Londynu. Czy kolejny raz elektronika zastąpi tradycję?


Staramy się ciągle rozwijać informację pasażerską i pragniemy kolejne strategiczne przystanki doposażyć w wyświetlacze informujące o faktycznych godzinach przyjazdu autobusów. Niestety w wielu miejscach występują problemy z doprowadzeniem energii elektrycznej, a same koszty zakupu i utrzymania dużych tablic LCD są bardzo wysokie – wyjaśniają przedstawiciele przewoźnika.

Bazując na pomyśle zaczerpniętym w Londynie, PKM Jaworzno uruchomiło własną tabliczkę w niezwykle energooszczędnej technologii e-papieru. Do zasilania działającego całą dobę urządzenia wystarczy energia ze źródła odnawialnego – panelu solarnego z akumulatorem. Zmagazynowana energia posłuży także do podświetlenia tekstu w nocy i zapewni 15-sekundową częstotliwość odświeżania danych o odjazdach autobusów w czasie rzeczywistym, pochodzących z systemu kiedyPrzyjedzie.pl.

W chwili obecnej dokonamy wnikliwych testów prototypowego urządzenia i wykażemy czy możliwe jest jego szersze zastosowanie na kolejnych przystankach. Wierzymy, że odpowiednio zaprojektowana obudowa zapewni poprawne działanie nawet podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych – dodają przedstawiciele PKM-u Jaworzno.

W przyszłości tego typu urządzenia być może będą mogły z powodzeniem zastąpić tradycyjne, papierowe rozkłady jazdy w gablotach przystankowych.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *