PKP PLK dokończy remont linii nr 149

koparka

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na prace rewitalizacyjne na linii kolejowej nr 149 na odcinku Knurów – Leszczyny, na której prowadzony jest wyłącznie ruch towarowy. Dzięki nim przywrócony zostanie ruch pociągów po torze nr 2 na tym odcinku, co wpłynie na zwiększenie przepustowości na całej trasie. Inwestycja ta będzie realizowana w ramach projektu: „Udrożnienie podstawowych ciągów wywozowych z Górnego Śląska”.


Polskie Linie Kolejowe w ramach przebudowy dokonają rewitalizacji ponad 10 km toru, który obecnie jest wyłączony z ruchu z powodu katastrofy budowlanej szybu kopalni w 2008 roku i szkód górniczych. W ramach harmonogramu prac, zarządca infrastruktury wymieni tory, rozjazdy oraz nawierzchnię na przejeździe kolejowym. Rewitalizacji zostanie poddanych 7 obiektów inżynieryjnych (2 wiadukty i 5 przepustów). Na długości ponad 11 km kompleksowo zostanie przebudowana sieć trakcyjna. Zadanie obejmuje również przebudowę urządzeń sterowania ruchem kolejowym na tym odcinku.

Planujemy rozpoczęcie prac budowlanych na odcinku Knurów – Leszczyny jeszcze w tym roku. Po zakończeniu robót, w końcu 2017 roku i otwarciu drugiego toru nastąpi znaczna poprawa przepustowości pojazdów na odcinku Knurów – Leszczyny, co wpłynie na płynność wywozu węgla z Rybnickiego Okręgu Węglowego. Pociągi towarowe na tym odcinku będą kursowały z prędkością 80 km/h – powiedział Jacek Karniewski z zespołu prasowego PKP PLK.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *