Wrócą połączenia osobowe Częstochowa – Opole?

1d245
Fot. www.opolskie.pl

O przywróceniu regionalnego połączenia kolejowego między Opolem a Częstochową rozmawiali wczoraj w tym pierwszym mieście Henryk Mercik, Członek Zarządu Województwa Śląskiego, Wojciech Dinges, Prezes Zarządu Kolei Śląskich, Sylwester Brząkała, Dyrektor Pionu Handlowego Opolskiego Oddziału Przewozów Regionalnych oraz Szymon Ogłaza, Członek Zarządu Województwa Opolskiego.


Połączenie kolejowe z Opola do Częstochowy jest prowadzone fragmentami linii kolejowej nr 144 Opole – Fosowskie – Tarnowskie Góry oraz 61 Fosowskie – Częstochowa Stradom  – Kielce. Kilka lat temu za sprawą utworzenia tzw. protezy koniecpolskiej zmodernizowano m.in. cały odcinek pomiędzy Częstochową a Opolem, na potrzeby kursów ED250 (pendolino) łączących Warszawę z Wrocławiem. PKP Intercity wytrasowała tam również pociągi relacji Kraków – Wrocław, co okazało się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, bowiem frekwencja na tym połączeniu w ciągu pierwszych miesięcy jego funkcjonowania wzrosła o niemal 300(!) procent.

Niestety, sukces nie został powielony w relacjach lokalnych. Obecnie pociągi osobowe kursują w województwie śląskim jako linia S13 Częstochowa – Lubliniec i obsługiwane są przez Koleje Śląskie, natomiast w województwie opolskim Przewozy Regionalne obsługują połączenie Fosowskie – Opole. Co ciekawe, oba województwa posiadają kilka wyremontowanych peronów i przystanków (Opolszczyzna m.in. na stacji Pludry), na których dzisiaj nie zatrzymuje się żaden pociąg. Barierą nie przeskoczenia jest, jak dotąd, granica obu województw i brak możliwości obsługiwania jednej relacji np. przez dwóch przewoźników.

Wczorajsze spotkanie ma być próbą zmiany tej dziwnej jak na XXI wiek sytuacji. Wszystkie strony zgodnie zadeklarowały chęć podjęcia współpracy. Padły propozycje pilotażowego uruchomienia jednego lub dwóch połączeń weekendowych, atrakcyjnych zarówno dla studentów, jak i pielgrzymów. Podczas kolejnego spotkania, którego datę wyznaczono na początek października, omawiane będą konkretne rozwiązania w zakresie rekompensaty bądź zbilansowania przewoźnikom kosztów ewentualnych przyszłych połączeń.

One comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *