Rusza remont dworca w Maczkach

Fot. UM Sosnowiec
Fot. UM Sosnowiec

W zeszły piątek, Polskie Koleje Państwowe przekazały wykonawcy inwestycji klucze do dworca Sosnowiec Maczki. W ciągu kilkunastu najbliższych dni konsorcjum firm P.A. Nova, TWS GP i Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Socar rozpocznie prace budowlane, które pozwolą na przywrócenie dawnej świetności budynkowi dworca.


W przebudowanym obiekcie powstanie Centrum Naukowo-Dydaktyczne Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej. Nowa placówka uczelni ma rozpocząć działalność już w październiku w tymczasowej lokalizacji, a po zakończeniu przebudowy dworca przeniesie się do Maczek. Inwestycja obejmuje nie tylko zabytkowy dworzec kolejowy. Rewitalizacji zostanie poddany również sąsiadujący z dworcem XIX-wieczny budynek byłych warsztatów szkolnych, który będzie pełnił będzie funkcje usługowo-handlowe.

Obydwa obiekty zostaną połączone przejściem podziemnym pod torami, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu. Na nowo zagospodarowane zostaną również pobliskie tereny i parking.

Cieszę się, że możemy mieszkańców poinformować o rozpoczęciu prac. Bardzo nam zależy, aby dzielnica, która od zawsze związana była z koleją, zmieniła swe oblicze – powiedział Jeremiasz Świerzawski, Dyrektor Projektu w Departamencie Inwestycji PKP S.A.

Za inwestycję odpowiedzialne będzie konsorcjum P.A. Nova SA, TWS GB Sp. z o.o. oraz Przedsiębiorstwo Inżynieryjne Socar, które wyceniło pracę na blisko 39 mln złotych brutto. Przekazanie kluczy wykonawcy, pozwoli firmom przygotować się do prac i zabezpieczyć teren budowy, tak by podczas remontu nikomu nic się nie stało.

Pierwsze poważne prace rozpoczną się od rozebrania budynków przy rynku przed dworcem. Najtrudniejsze zadanie, to z pewnością prace konstrukcyjne w samym budynku oraz budowa przejścia podziemnego, pod torami kolejowymi – tłumaczy Przemysław Żur wiceprezes Zarządu P.A. NOVA S.A

Zadowolenia nie krył także prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, który długo walczył o remont dworca w Maczkach.

Bardzo się cieszymy z tej inwestycji i chcemy współpracować z wykonawcą. My również będziemy tutaj prowadzić duże inwestycje na kwotę ponad 30 mln zł., związane z budową cieci wodno-kanalizacyjnej. Chciałbym podziękować zarządom PKP, byłym i obecnemu, również ministerstwu – byłemu i obecnemu, a także każdemu, kto przyczynił się do rozpoczęcia tej inwestycji. Dla mnie, rodowitego sosnowiczanina, to najważniejszy zabytek infrastruktury technicznej – to fantastyczne miejsce w naszym mieście – podkreślił Arkadiusz Chęciński.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

* Fot. UM Sosnowiec

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *