Komunikacyjne zmiany w Sosnowcu

Fot. PKM Sosnowiec
Fot. PKM Sosnowiec
Kilka dni temu informowaliśmy o zmianach w kursowaniu autobusów i tramwajów uruchamianych przez Komunikacyjny Związek Komunalny GOP. Dzisiaj skupimy się na zmianach na terenie miasta Sosnowiec. Przyjrzymy się szczególnie liniom 815 i 835, które nie będą już rozpoczynać i kończyć swojego biegu w zagórskiej zajezdni. 


Najważniejszą informacją dotyczącą opisywanych przez nas zmian, jest data ich wprowadzenia – 1 września 2016 roku. To właśnie dzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego będzie pierwszym dniem zmian, sporych zmian.

Od początku września linia nr 815 po obsłudze przystanku „Zagórze Zajezdnia” pojedzie ulicami: Lenartowicza, Szenwalda, Główną, Armii Krajowej, Maczkowską, aż do ulicy Starzyńskiego. Powrót odbywać się będzie ulicami: Gałczyńskiego, gen. Waltera-Jankego, Metalową, Starzyńskiego, Armii Krajowej, Główną, Szenwalda, aż do włączenia się na obecną trasę na ulicy Lenartowicza. Na ul. Starzyńskiego przed skrzyżowaniem z ul. Gałczyńskiego uruchomione zostanie dodatkowe stanowisko przystanku „Ostrowy Górnicze Pomnik”, na którym autobusy tej linii odbywać będą swoje postoje przed kolejnym kursem.

Z kolei linia nr 835, od najbliższego czwartku po obsłudze Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej skieruje się z ul. 11 Listopada ulicami: Dobrzańskiego-Hubala, Wileńską, Maczkowską, Krakowską, aż do pętli autobusowej znajdującej się na ul. Kadłubka. Tym samym, wyłączone z obsługi zostaną fragmenty ulic: 11 Listopada, Braci Mieroszewskich i Lenartowicza, wraz z obsługą przystanków: „Zagórze Pekin”, „Zagórze Osiedle”, „Zagórze Mec”, „Zagórze Lenartowicza” oraz „Zagórze Zajezdnia”. Dla linii nr 835 utworzone zostaną dwa nowe stanowiska przystanku „Zagórze Droga do Klimontowa” – na ulicy 11 listopada, przed skrzyżowaniem z ul. Dobrzańskiego-Hubala (w kierunku Maczek)oraz na ul. Dobrzańskiego-Hubala, przed skrzyżowaniem z ul. 11 Listopada (w kierunku Katowic).

Zmiany dotyczące ww. linii zostały wprowadzone na skutek licznych wniosków mieszkańców dzielnic Maczki i Kazimierz, które trafiały do Urzędu Miasta w Sosnowcu oraz bezpośrednio do KZK GOP. Swoje wnioski złożyła też m.in. Rada Dzielnicy Ostrowy Górnicze. Z wnioskiem o bezpośrednie połączenie Katowic z dzielnicami Maczki i Kazimierz w Sosnowcu zwrócił się do KZK GOP także prezydent Sosnowca. Decyzję o wydłużeniu tras linii autobusowych nr 815 i 835 KZK GOP podjął z myślą o dobru pasażerów. Mamy świadomość, że zmiany dotyczyć będą sporej grupy pasażerów, w tym także osób przesiadających się z innych linii, dlatego KZK GOP będzie obserwować funkcjonowanie zmienionych tras linii nr 815 i 835 oraz zbierać sugestie pasażerów dotyczące m.in. ewentualnych korekt godzin odjazdów, przy czym wszelkie zmiany konsultowane będą z Urzędem Miasta Sosnowiec – powiedział nam Jarosław Mejer z wydziału prasowego KZK GOP.

Wydłużenie linii 815 i 835 powoduje zwiększenie liczby wozokilometrów wykonywanych przez PKM Sosnowiec. Niestety by komuś dać, innym trzeba zabrać.

W celu zbilansowania kosztów wynikających z wydłużenia linii autobusowych nr 815 i 835 KZK GOP, w uzgodnieniu z Urzędem Miasta Sosnowca, podjął decyzję o ograniczeniu liczby kursów na liniach autobusowych nr 28, 188 i 622, których dotychczasowi pasażerowie w znacznym stopniu przesiądą się do wydłużonych linii nr 815 i 835. Ponadto, kursy dotychczas wykonywane przez autobusy oznaczone numerem linii nr 299 zostaną włączone do rozkładu jazdy linii nr 188 – wyjaśnił przedstawiciel KZK GOP.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *