Po Żorach bez samochodu?

rybnik

Fundacja Napraw Sobie Miasto, najpierw w Rybniku a teraz w Żorach poprowadzi warsztaty związane z Planem Zrównoważonej Mobilności w mieście. Konsultacje, na których każdy będzie mógł podzielić się swoim zdaniem na temat sposobu komunikacji po mieście, rozpoczną się już na początku września.


Celem Planu Mobilności jest skoordynowanie działań, mających zachęcić mieszkańców naszego miasta do wyboru alternatywnych wobec samochodu form przemieszczania po Żorach. Prace nad Planem Zrównoważonej Mobilności Miejskie prowadzone będą w oparciu o zasadę partycypacji społecznej.

Konsultacje społeczne odbędą się w formie warsztatów na których mieszkańcy miasta będą mogli podzielić się swoimi pomysłami i propozycjami związanymi z, np. usprawnieniem Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej czy też przebiegiem tras rowerowych. warsztaty odbędą się w terminie 03-20 września.

TERMINY KONSULTACJI:
3 września – Miasteczko Westernowe Twinpigs; godz. 17.00
7 września – teren Parku Cegielnia; godz. 17.00
9 września – klub Wisus; godz. 17.00
15 września – Zespół Szkół nr 5 w dzielnicy Rój; godz. 17.00
20 września – Miejski Ośrodek Kultury w Żorach; godz. 17.00

Wszystkie warsztaty prowadzone będą przez pracowników Fundacji Napraw Sobie Miasto: Pawła Jaworskiego, Tobiasza Nykamowicza i Annę Karłowską.

One comment

  1. To jest bardzo potrzebne działanie.
    Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że do strat po stronie modelu mobilności indywidualnym transportem samochodowym należy dołożyć zabór coraz większej powierzchni pod martwą dla środowiska infrastrukturę samochodową.
    Z norm dotyczących parkingów wynika, że samochód osobowy potrzebuje ok. 10 m2 powierzchni. Wniosek z tego, że wsiadając do samochodu kierujący zabiera ze sobą wymóg zajęcia tych 10 m2 wszędzie tam gdzie się zatrzyma, powierzchni dróg i dojazdów nie liczę. Przykładowo, jeżeli w mieście jest zarejestrowanych 100 tys. samochodów to zajmują one ok. 1 km2 powierzchni. Samochód się przemieszcza (dom – praca – urząd – sklep itd.) więc tą powierzchnię należy przemnożyć co najmniej przez przez 3 co daje w efekcie 3 km2 powierzchni wyłączonej ze środowiska tylko dla samochodu, a powierzchni nam nie przybywa.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *