Tak będzie wyglądał dworzec w Wodzisławiu?

Fot. UM Wodzisław Śląski
Fot. UM Wodzisław Śląski

Rewitalizacja dworca kolejowego i budowa centrum przesiadkowego to aktualnie jedne z priorytetowych inwestycji w Wodzisławiu Śląskim. Na wczorajszej konferencji prasowej, prezydent miasta Mieczysław Kieca zaprezentował pierwsze wizualizacje budynku dworcowego po planowanej rewitalizacji.


Rewitalizacja dworca kolejowego w Wodzisławiu Śląskim to jeden z priorytetów – powiedział podczas ostatniego spotkania z dziennikarzami prezydent miasta Mieczysław Kieca.

Prezydent poinformował, że prace zakładają zachowanie starej konstrukcji obiektu. Ten zostanie odtworzony poprzez zabiegi konserwatorskie. Cegły będą miały z kolei naturalny czerwony kolor. Obiekt zostanie ponadto uzupełniony o elementy iluminacji świetlnej. W projekcie dworca uwzględniono klatkę zewnętrzną z windą, dzięki której z obiektu łatwiej będzie korzystać osobom niepełnosprawnym. Uzyskana zostanie również większa powierzchnia. Ma powstać także dodatkowa galeria, połączona z I piętrem dworca.

Projekt zakłada, że na kondygnacji dolnej znajdą się między innymi: poczekalnia, strefa kas, skrzynki do przechowywania bagażu, pełen węzeł sanitarny, punkt gastronomiczny, punkt ładowania telefonów komórkowych, salonik prasowy. W tym miejscu zostanie zapewniony też dostęp do internetu. Zaplanowane zostało również utworzenie wystawy upamiętniającej ostatnią stację marszu śmierci. Prezydent podkreślił, że istotne jest, by tej części nie łączyć z częścią komercyjną dworca.

Podczas ostatniej konferencji prasowej prezydent Mieczysław Kieca nawiązał również do budowy centrum przesiadkowego (infrastruktury towarzyszącej) – projektu, który jest nierozerwalnie związany z projektem rewitalizacji dworca. W planach jest między innymi: utworzenie parkingu na części skweru na styku ulic Rybnickiej i Jana Pawła II, miejsca do bezpiecznego pozostawienia rowerów, stanowiska do naprawy rowerów, wypożyczalni rowerów czy parkingu dla osób niepełnosprawnych.

Jesteśmy na etapie kończenia procedury projektowania, przygotowujemy się do uzyskania pozwolenia na budowę. Czekamy także na ogłoszenie konkursu przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, ponieważ obie te inwestycje będą realizowane ze środków unijnych – oczywiście, po uzyskaniu dofinansowania na ten cel. Według wstępnych harmonogramów konkursy powinny być ogłoszone w IV kwartale tego roku – podsumował prezydent Mieczysław Kieca.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

* Fot. UM Wodzisław Śląski

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *