W dzień i w nocy

W Drogomyślu ruszyły roboty przy odnowieniu peronu
W Drogomyślu ruszyły roboty przy odnowieniu peronu i torowiska

Przedstawiamy krótki raport z prac remontowych na liniach kolejowych nr 93 i 139. Ciekawostką jest to, że na tym drugim szlaku, na odcinku pomiędzy Czechowicami-Dziedzicami a Bielskiem-Białą, ekipy remontowe działają głównie w nocy.


Drugi tydzień zamknięty jest jeden tor na linii 93 pomiędzy Chybiem a Pruchną. To kontynuacja prac rozpoczętych w maju, mająca na celu wyremontowanie torów w obu kierunkach na odcinku pomiędzy tymi miejscowościami. Kilkanaście tygodni temu zakończono odnowę toru w kierunku Chybia i Czechowic-Dziedzic, teraz nadszedł czas na kierunek Zebrzydowice. Rozpoczęła się już także wymiana nawierzchni peronu w Drogomyślu. Z harmonogramu prac wynika, że z utrudnieniami w ruchu w tym rejonie będziemy mieli do czynienia do października.

Zamknięty jest także jeden tor pomiędzy Kobiórem a Tychami, ale to nie jedyne prace na linii 139. Na szlaku pomiędzy Czechowicami-Dziedzicami a Bielskiem-Białą od kilkunastu dni trwa wymiana urządzeń trakcyjnych (dokładniej słupów i przewodów) umożliwiających poruszanie się tym szlakiem jednostkom i lokomotywom elektrycznym.

Co ciekawe, ekipy pracują tylko w nocy, co nie powoduje konieczności ingerencji w rozkład jazdy pociągów pasażerskich i organizacji zastępczej komunikacji autobusowej. Oprócz zwykłej potrzeby wymiany starej instalacji, nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że prace te robione są również po to, by na odcinku pomiędzy Bielskiem-Białą a Czechowicami-Dziedzicami stworzyć warunki do poruszania się przez pociągi pasażerskie z prędkością 120 km/h.

4 komentarze

  1. Przy takiej prędkości osobowe z Bielska do Czechowic zejdą poniżej 15 min. czyli prawie dwa razy szybciej niż autobusy miejskie. Pasażerów jednak na tym odcinku nie przybędzie. Po pierwsze duża częstotliwość kursów autobusów, po drugie cena.

    1. Jest tam liniówka KŚ, ale ona ma sens jeśli ktoś jedzie z Cz-Dz np. w południowe regiony Bielska i musi się przesiadać w centrum. Natomiast nad ofertą centrum Cz-Dz – centrum BB to nasze koleje musiałyby trochę popracować i coś ciekawego „rzucić” na rynek

      1. No niestety kolei nie zależy na pasażerach, podnieśli liniowy na 5 zł jak autobus miejski PKM Czechowice-Dz. kosztuje 3.40 zł a autobus miejski MZK Bielsko-Biała 3 zł. W takim wypadku sam przesiadłem się na autobus bo pociągów z rozkładu na rozkład coraz mniej

        1. Nie wiem, czy pociągów mniej – jakoś zmiany nie zauważyłem. Ale fakt, że podwyżką zainteresowanie dobili. Cena z Cz-Dz do BB Głównej powinna była zostać, z wprowadzeniem nowej (aktualnej) oferty do Mikuszowic

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *