Dokumentacja na rewitalizację LK 117

LK 117 obsługują Przewozy Regionalne
LK 117 obsługują Przewozy Regionalne

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji przedprojektowej dla dwóch projektów, dotyczących rewitalizacji linii kolejowej nr 117. Pierwszy z nich dotyczy fragmentu linii będącej po stronie województwa małopolskiego, a drugi odcinka od Bielsko-Biała Główna do granicy województwa śląskiego.


Rewitalizacja linii kolejowej nr 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała Główna jest przewidywana do finansowania ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego i małopolskiego. Zdecydowanie większy udział w tym projekcie ma województwo małopolskie, ponieważ większa część tej linii, znajduje się po stronie naszych wojewódzkich sąsiadów.

Obecnie na LK177 obowiązuje prędkość od 40 do 70 km/h. Ruch pasażerski prowadzony jest przez Przewozy Regionalne. Połączenia prowadzonego przez tego przewoźnika, są współfinansowane przez samorządy obu województw.

Oferty w przetargu składać można do 27 września 2016 roku, do godziny 10:00.

One comment

  1. No Małopolska rusza z kopyta, to dobra wiadomość, pozostaje pytanie co z odcinkiem po stronie Śląska, Bielsko-Biała – Główna – Kozy ( granica woj. )? Co prawda odcinek po stronie woj. Sląskiego jest na liście RPO 2014-20 ale drugi w kolejności na liście rezerwowej i aby były na niego pieniądze musi zejść w dół listy, z projektów z listy podstawowej, na projekty 3 i co nas interesuje 4, blisko 130 milionów złotych. Niemal dwie godziny jazdy z Bielska-Białej do Kalwarii Lanckorony to lekka przesada. Pociąg powinien jechać około 75-80 minut efektywnego czasu jazdy. Do Krakowa Płaszowa pociąg powinien jechać około 120-130 minut a nie jak dotychczas ponad 160 minut. Podróż utrudnia tez fakt, wielu przystanków kolejowych na trasie Bielsko-Biała-Głowna-Kraków Płaszów. Powinni się zastanowić nad przyspieszeniem pociągu na tej trasie bez konieczności zatrzymywania się na przystankach na wioskach zwłaszcza na odcinku Kalwaria-Kraków, chyba że przystanek na żądanie. Wystarczająco dużo pociągów jeździ z kierunków Wadowice i Kalwarii do Krakowa, aby jeszcze ten z Bielska-Białej miał się zatrzymywać na każdej stacji w małopolsce.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *